Reacția selecționerului Arabiei Saudite după victoria răsunătoare cu Argentina, de la Campionatul Mondial din Qatar

argentina - arabia saudita Arabia Saudita Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 herve renard CM 2022
Data publicarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 17:18
Data actualizarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 17:33

Arabia Saudită a produs șocul de la actuala ediție a Campionatului Mondial, învingând Argentina, scor 2-1, în grupa C a competiției.

Herve Renard şi-a felicitat fotbaliştii după victoria cu 2-1 împotriva Argentinei într-un meci în care "astrele s-au aliniat" pentru a o învinge pe una dintre favoritele Cupei Mondiale 2022 din Qatar, transmite EFE.

"Astrele s-au aliniat astăzi. Argentina continuă să fie o echipă fantastică, care venea după 36 de meciuri la rând fără înfrângere, câştigătoare a Copei America, cu un jucător spectaculos, dar în fotbal se întâmplă uneori aceste lucruri neaşteptate", a declarat Herve Renard.

Herve Renard: "A fost o zi istorică pentru țara noastră"

"Aş dori să îi felicit pe aceşti jucători extraordinari. Îi felicit de trei ani. Chiar şi atunci când l-am vizitat pe prinţ, el nu a pus nicio presiune asupra noastră. Când presiunea este excesivă, lucrurile nu merg.

Tactic noi nu am jucat bine în prima repriză, dar presiunea pe fundaşii centrali şi pe Leandro Paredes nu a fost suficientă. În primul minut portarul nostru a avut deja o paradă şi apoi a salvat la mai multe faze de gol. M-am gândit că dacă vor mai înscrie, meciul va fi decis şi de aceea nu eram fericit la pauză. Nu putem juca aşa cum am făcut în prima repriză. Suntem mulţumiţi, dar mai avem două meciuri", a adăugat el.

Mai avem două meciuri sau poate mai multe. În fotbal se poate întâmpla orice. Motivaţia poate lipsi în primul joc. Este ceva ce oamenii nu înţeleg. Messi joacă împotriva Arabiei Saudite... lipsa de motivaţie este normală. A fost un succes şi o zi istorică pentru ţară, dar au rămas meciuri", a a afirmat tehnicianul francez.

Formaţia Arabiei Saudite a produs prima mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, prin victoria reuşită în faţa dublei campioane mondiale Argentina, cu scorul de 2-1, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în Grupa C a competiţiei.

Arabia Saudită a reuşit una dintre cele mai mari surprize din istoria competiţiei, punând capăt unei serii a sud-americanilor de 36 de meciuri consecutive fără înfrângere. Argentina mai avea nevoie de un meci fără eşec pentru a egala recordul deţinut de Italia (37).