Memphis Depay își negociază plecarea de la FC Barcelona! Suma solicitată de atacantul olandez

Memphis Depay AS Roma Barcelona Olanda Spania Memphis Depay
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 11:23
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 11:24

În iarna aceasta se poate elibera un loc în atacul Barcelonei. Memphis Depay negociază cu AS Roma un posibil transfer la echipa pregătită de Jose Mourinho.

Memphis Depay (28 ani) a fost o piesă esențială în sistemul lui Louis van Gaal (71 ani) la Campionatul Mondial din Qatar. Atacantul a fost utilizat în toate cele 5 meciuri, reușind să marcheze un gol, cu USA, 3-1, în optimi. Din păcate pentru Olanda, Memphis Depay nu a izbutit să înscrie și în sfertul cu Argentina, 2-2, 3-4 după loviturile de departajare, iar neerlandezii s-au orpit în sferturile competiției.

Memphis Depay își negociază salariul la AS Roma

Spre deosebire de FC Barcelona, Memphis Depay are evoluții solide la echipa națională, unde în 86 de meciuri a marcat 43 de goluri. În acest sezon a adunat doar 3 prezențe pentru catalani, două în campionat și una în UEFA Champions League, reușuind să puncteze o singură dată, contra lui Elche.

Având în vedere că prinde tot mai puține minute sub comanda lui Xavi (42 ani), Memphis Depay forțează o plecare de la FC Barcelona. Cel mai interesat club în a-l achiziționa este AS Roma. Numai că olandezul solicită un salariu anual de 5 milioane de euro, sumă pe care echipa pregătită de Jose Mourinho (59 ani) nu este dispusă să o ofere, potrivit Mundo Deportivo.

Potrivit aceleiași surse, agentul lui Memphis Depay va avea o întâlnire cu oficiialii Romei săptămâna viitoare pentru a mai bifa încă o rundă de negocieri pentru transferul atacantului în Serie A. Dacă cele două părți nu vor ajunge la un acord, fostul jucător al lui Lyon poate rămâne la FC Barcelona, alături de care are contract până în vara lui 2023.