Cum a răspuns Didier Deschamps când a fost întrebat dacă va rămâne selecționerul Franței după Cupa Mondială din Qatar

Didier Deschamps CM 2022 Franta CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 11:38
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 11:46

Didider Deschamps, campion mondial din postura de jucător dar și de selecționer cu Franța, e pe cai mari.

• A eliminat Anglia (2-1) în sferturile Cupei Mondiale din Qatar și a demonstrat că poate forma o echipă redutabilă și fără vedetele pe care nu se poate baza: Benzema, Kante, Pogba și Kimpembe.

Aurelien Tchouameni (17) şi Olivier Giroud (78) au marcat pentru ''Les Bleus'', ambii din pasele lui Griezmann, în timp ce golul englezilor a fost înscris de Harry Kane (54 - penalty), care a ratat în final un penalty ce putea duce meciul în prelungiri.

Franţa, campioana mondială en titre, va înfrunta selecţionata Marocului, surpriza competiţiei, pe 14 decembrie, în semifinalele Cupei Mondiale 2022. Croaţia va întâlni Argentina pe 13 decembrie, în prima semifinală.

Didier Deschamps, selecţionerul Franței, a vorbit despre următoarea adversară, Maroc: "Puţini oameni se puteau aştepta ca Marocul să ajunsă până în semifinale. Dar, după tot ceea ce au făcut până acum nu mai este o surpriză. Ei merită să fie acolo. La fel ca şi noi, vor avea ocazia să joace pentru un loc în finală. Este meritul lor şi nimeni nu le poate lua acest merit".

Deschamps a evitat să dea un răspuns direct în legătură cu viitorul său la cârma Les Bleus, după ce preşedintele Federaţiei franceză de fotbal, Noel Le Graet, a afirmat că selecţionerul "are o mână pe prelungirea contractului" în cazul accederii în semifinalele CM 2022.

"Am două mâini, nu-i aşa? (râde). Toate la timpul lor. Voi fi acolo pentru semifinale şi apoi vom vedea. Este foarte bine să atingi obiectivele. Preşedintele este fericit. Mulţi oameni sunt fericiţi în seara asta. Dar vreau să savurez din nou accederea în ultimul careu. Mă gândesc la meciul de miercuri, nu mă gândesc la alte lucruri", a subliniat Didier Deschamps.

Franţa, campioana mondială en titre, s-a impus în partida cu Anglia prin golurile marcate de Aurelien Tchouameni (17) şi Olivier Giroud (78). Englezii au înscris la rândul lor în minutul 54, în urma unui penalty transformat de Harry Kane, căpitanul selecţionatei Three Lions, care a ratat apoi o altă lovitură de la 11 m, în prelungirile reprizei secunde.