Mereu prieteni, niciodată dușmani! Hugo Lloris, discurs puternic după ce amicul său Harry Kane a ratat un penalty în Franța - Anglia 2-1

Hugo Lloris Franta Anglia Harry Kane CM 2022
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 10:08
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 10:26

Căpitanul Franței, discurs de mare finețe după calificarea în semifinalele Cupei Mondiale.

Franța - Anglia 2-1, în semifinalele Cupei Miondiale

Aurelien Tchouameni (17) şi Olivier Giroud (78) au marcat pentru ''Les Bleus'', ambii din pasele lui Griezmann, în timp ce golul englezilor a fost înscris de Harry Kane (54 - penalty), care a ratat în final un penalty ce putea duce meciul în prelungiri.

Harry Kane a irosit penalty-ul din minutul 84, la 1-2, şutând mult peste poarta colegului său de la Tottenham, Hugo Lloris.

Lloris: "Împărtășesc cu Harry Kane momentul lui de durere"

Adversari sâmbătă, portarul francez și căpitanul englez sunt mai presus de orice prieteni și coechipieri la Tottenham.

Lloris nu a uitat legătura de amiciție ​​după penalty-ul ratat de Kane. „Ca om sunt foarte trist pentru că este un coechipier pe care îl cunosc de multă vreme, un om pe care îl respect enorm și care și-a asumat responsabilitatea într-un moment important.

Știu că este puternic și că va trece peste acest moment. Împărtășesc cu el acest moment de durere", a spus Lloris, potrivit Le Parisien.

• De 10 ani joacă Hugo Lloris la Tottenham
  • 351 de meciuri a strâns Lloris pentru Tottenham
  • De 11 ani e legitimat Harry Kane la Tottenham

Selecționerul Angliei, Gareth Southgate, a vorbit la superlativ despre căpitanul echipei sale. "A avut evoluții fantastice pentru noi, nu poți să-l analizezi pe Harry doar din acest unghi, al penalty-ului ratat. Nu am fi fost fără el așa sus în competiției, golurile sunt decisive, așa e, dar jucătorii mei au dat sută la sută la acest turneu", a precizat Southgate.

Harry Kane a înscris din penalti, în minutul 54, şi a devenit, cu acest gol, cel mai bun marcator din istoria echipei naţionale a Angliei, alături de Wayne Rooney. Ambii jucători au câte 53 de goluri, dar în timp ce Rooney s-a retras de multă vreme din activitate, Harry Kane are 29 de ani şi posibilitatea de a deveni golgeterul all-time al selecţionatei din Albion.

Tot cu reuşita din minutul 54 al meciului cu Franţa, Harry Kane este jucătorul cu cele mai multe goluri înscrise din penalti la turneele finale ale Cupei Mondiale - şi anume patru lovituri de pedeapsă transformate. În total, Kane a înscris opt goluri la turneele finale ale Cupei Mondiale din 2018 şi 2022.

Finalistele ediţiei trecute, din Rusia, s-au calificat în semifinalele Cupei Mondiale 2022. Croaţia va întâlni Argentina pe 13 decembrie, în prima semifinală, iar Franţa va juca împotriva revelaţiei Maroc, pe 14 decembrie, în a doua semifinală.