Roy Keane avea pretenții de la un jucător britanic în Anglia - Franța 1-2: „Putea să facă mai mult!”

Anglia - Franta Aurelien Tchouameni Campionatul Mondial Qatar 2022 Jordan Pickford Roy Keane CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 09:50
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 09:51

Legendarul căpitan al lui Manchester United a analizat faza primului gol încasat de Anglia, în sfertul de finală al Campionatului Mondial contra Franței.

Anglia a fost eliminată în sferturile Campionatului Mondial de către Franța, 1-2. „Cocoșii galici” au deschis scorul prin Aurelien Tchouameni (22 ani), care l-a învins pe Jordan Pickford (28 ani) cu o „torpilă” de la 25 de metri, ca în minutul 54 Harry Kane (29 ani) să restabilească egalitatea de la 11 metri.

Franța a avut șansă pe finalul partidei. Oliviei Giroud (36 ani) a fructificat centrarea perfectă a lui Antoine Griezmann (31 ani) și a făcut 2-1, în minutul 78, ca 6 minute mai târziu Harry Kane să rateze o nouă lovitură de pedeapsă.

Roy Keane l-a trecut pe Jordan Pickford „coaautor” la golul lui Aurelien Tchouameni

Roy Keane (51 ani) a analizat primul gol al patidei, înscris de Aurelien Tchouameni. Chiar dacă îi dă credit mijlocașului legitimat la Real Madrid pentru execuția superbă, fostul căpitan al lui Manchester United crede că Jordan Pickford are partea sa de vină la gol.

„A fost o execuție minunată. Putea portarul să facă mai mult? Da, așa cred” ,a spus Kean, potrivit The Sun.

Argentina, Croația, Franța și Maroc se luptă pentru câștigarea Campionatului Mondial

În semifinală Campionatului Mondial, Franța o va înfrunta pe Maroc, pe 14 decembrie, de al 21:00, în timp ce Argentina se va duela cu Croația, pe 13 decembrie, de la 21:00 pentru un loc în finală. Ambele partide vor fi LIVE TEXT pe www.sport.ro.