"Pepe a avut dreptate!". Președintele Comisiei de Arbitri acuză strategia de favorizare a Argentinei

Pepe arbitraj Argentina Bruno Maric Campionatul Mondial de Fotbal CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 12:12
Data actualizarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 12:39

Argentina s-a calificat în finala Campionatului Mondial, după ce a învins Croația, vicecampioana mondială, cu scorul de 3-0, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în prima semifinală.

Argentina, dublă campioană mondială (1978, 1986), va juca a şasea sa finală mondială, după ce le-a pierdut pe cele din 1930, 1990 şi 2014.

Sud-americanii au făcut un joc perfect apărare - contraatac, combinat cu prestaţii de excepţie ale lui Lionel Messi şi Julian Alvarez. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 34), iar Julian Alvarez a reuşit o dublă (minutele 39, 69).

Faza din care Argentina a marcat primul gol a stârnit numeroase reacții controversate, numeroși oameni din interiorul fenomenului fiind de părere că lovitura de pedeapsă a fost acordată eronat.

Acuzații dure din partea președintelui Comisiei de Arbitri de la Federația Croată

Bruno Maric a criticat în termeni duri arbitrajul din semifinală, întărind speculațiile care au apărut în ultimele zile, despre "favorurile" care i se fac Argentinei.

"Deși nu mă număr printre aceia care cred în teoriile conspirației, trebuie să spun că ceea ce a afirmat portughezul Pepe are sens. Argentina este cu adevărat favorizată. Decizia arbitrului din minutul 32 indică o astfel de posibilitate. Această lovitură de pedeapsă nu a existat. Livakovic nu a comis un fault. Nu putea fi decât un fault al lui Alvarez asupra portarului.

Îmi pare rău să asist la o decizie incredibilă a lui Orsato, o decizie cu impact direct asupra rezultatului. Este nedrept și inacceptabil!", a spus Bruno Maric, pentru Sportske Novosti.

Pepe a declanșat tirada împotriva Argentinei

Pepe, fundașul Portugaliei, a atacat dur bragada de arbitri condusă de argentinianul Facundo Tello. Căpitanul Portugaliei a făcut trimiteri la faptul că Tello provine din Argentina, țara care a dat una dintre semifinaliste la Mondial, chiar selecționata cu care ar fi putut să se dueleze Portugalia, într-o eventuală finală.

"Marocanii au tras foarte mult de timp, arbitrul i-a spus portarului de două ori să repună mai repede. Noi am vrut să jucăm și sunt mândru de atitudinea pe care am avut-o.

Maroc a tras de timp pe toată durata meciului să ne oprească prin faulturi, iar arbitrul n-a dat nimic, nici măcar nu era atent la detalii. Cred că am avut penalty la Bruno Fernandes

Am avut un penalty în prima repriză și nu ni s-a dat. Este inadmisibil ca un argentinian să ne fluiere astăzi, având în vedere ce s-a întâmplat ieri, cu Messi care s-a plâns de arbitrajul lui Lahoz. Din ce am văzut astăzi, pot să-i dea deja trofeul Argentinei!", a spus Pepe, după meciul din sferturi, cu Maroc.