Luka Modric, nervos după Argentina - Croația 3-0: „Un dezastru de arbitraj! Ne-a terminat!”

Luka Modric Argentina - Croatia Campionatul Mondial Qatar 2022 Daniele Orsato CM 2022 Luka Modric
Data publicarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 12:11
Data actualizarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 12:06

Luka Modric l-a acuzat pe Daniele Orsato pentru penalty-ul pe care l-a dictat contra Croației, în minutul 23 al semifinalei de Campionat Mondial.

Argentina a „zdrobit-o” pe Croația în semifinala Campionatului Mondial. Sud-americanii s-au impus cu un categoric 3-0, într-un meci în care Lionel Messi (35 ani) a fost „motorul” naționale conduse de Lionel Scaloni (44 ani). În ultimul act, Argentina o va întâlni pe câștigătoarea dintre Franța și Maroc, pe 14 decembrie, de la 21:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Luka Modric a acuzat arbitrajul la Argentina - Croația 3-0, din semifinalele Campionatului Mondial

La finalul partidei, Luka Modric (37 ani) a avut un mesaj dur pentru Daniele Orsato (47 ani) și brigada sa. Căpitanul Croației consideră că penalty-ul pe care l-a primit Argentina în minutul 23, când arbitrul a dat fault la intervenția lui Dominik Livakovic (27 ani) asupra lui Julian Alvarez (22 ani), nu a fost acordat corect.

• Luka Modric

„Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj, dar acum îmi e imposibil să nu o fac. Acesta a fost printre cele mai proaste arbitraje pe care le-am văzut. Nu vorbesc doar despre acest meci. M-a arbitrat de multe ori. E un dezastru!

La acea fază, nu a fost penalty. Nu vreau să-i iau din merite Argentinei, dar acel penalty ne-a terminat. Acum trebuie să ne revenim și să câștigăm meciul pentru locul 3”, a declarat Luka Modric, potrivit TyC Sports.

Croația va juca finală mică pe 17 decembrie, de la 17:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro. În timp ce pentru un loc în ultimul act al Campionatului Mondial se luptă Franța și Maroc, de la 21:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro.