FOTO Imaginile cu Luis Enrique și Hansi Flick de la finalul partidei Spania - Germania care s-au viralizat în timp record

spania - germania Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 Hansi Flick Luis Enrique CM 2022
Data publicarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 08:28
Data actualizarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 08:41

Spania și Germania au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci din Grupa E a Campionatului Mondial din Qatar.

Rezultatul a fost unul echitabil între cele două foste campioane mondiale, după golurile marcate de Alvaro Morata (minutul 62), respectiv Niclas Fuellkrug (minutul 83).

La precedentul duel dintre cele două echipe, Spania a surclasat Germania cu 6-0, în noiembrie 2020, în Liga Naţiunilor. Ambele formații au şanse de calificare în optimile de finală, după ce Costa Rica a învins Japonia cu scorul de 1-0.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 1 decembrie, Japonia - Spania (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan, 21:00) şi Costa Rica - Germania (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00).

Germania are nevoie de victorie în ultimul joc şi ca Spania să învingă Japonia. Spania merge mai departe şi cu un egal. Dacă pierde în faţa Japoniei, poate rata calificarea în cazul unei victorii a Costa Ricăi. Germania nu a reuşit să treacă de faza grupelor la CM 2018, în Rusia.

Imagini virale cu Luis Enrique și Hansi Flick, la finalul partidei

După fluierul final, cei doi selecționeri au petrecut câteva minute la marginea terenului, discutând și îmbrățișându-se de mai multe ori, cadrele cu aceștia viralizându-se în timp record.

Hansi Flick a preluat funcția de selecționer al Germaniei în 2021, după două sezoane în care a antrenat-o pe Bayern Munchen, în timp ce Luis Enrique se află la conducerea reprezentativei Germaniei din 2018, cu o pauză de câteva luni în 2019, atunci când și-a pierdut fiica din cauza unor probleme de sănătate.