E OUT de la națională după eliminarea de la Campionatul Mondial: „Contractul s-a încheiat odată cu fluierul final al arbitrului!”

Mexic Gerardo Martino CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 01 Decembrie 2022, 08:15
Data actualizarii: Joi 01 Decembrie 2022, 08:18

Naționala Argentinei și Polonia s-au calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar.

Argentina s-a impus cu 2-0 în fața Poloniei în ultimul meci al grupelor, iar Mexic s-a impus cu 2-1 în duelul cu Arabia Saudită. A doua repriză a fost una tensionată pentru Polonia și Mexic, care după golurile marcate de argentinienii, dar și după reușitele jucătorilor mexicani se aflau la egalitate de puncte, departajate fiind de cartonașele galbene.

Cu toate astea, golul marcat de Arabia Saudită în prelungirile partidei a decis soarta Mexicului, dar și a selecționerului Gerardo 'Tata' Martino. Tehnicianul a anunțat după meci că a fost ultima sa partidă pe banca tehnică a naționalei din Mexic.

Gerardo 'Tata' Martino, OUT de la naționala Mexicului

Antrenorul argentinian a rămas fără contract odată cu încheierea ultimului meci, după cum a declarat chiar el la interviul de la final.

„Sunt responsabil pentru această teribilă dezamăgire și frustrare pe care o avem. Ca persoană responsabilă, îmi provoacă o mare tristețe, îmi asum responsabilitatea completă pentru acest eșec. Contractul meu s-a încheiat imediat ce arbitrul a fluierat finalul meciului și nu se mai poate face nimic”, a spus Gerardo Martino conform ESPN.