Ce onoare! Președintele Emmanuel Macron va fi prezent la semifinalele Franței de la Mondial. Ce oficial francez va mai asista la meci

nationala frantei Campionatul Mondial Emmanuel Macron Franta - Maroc qatar 2022 CM 2022
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 08:43
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 08:42

„Cocoșul galic” s-a calificat în semifinalele CM 2022, după ce a învins Anglia, scor 1-2, și va da peste Maroc. Meciul va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro miercuri, ora 21:00.

Din articol

Potrivit RMC Sport, Emmanuel Macron va face deplasarea în Qatar pentru a asista la meciul naționalei lui Didier Deschamps împotriva Marocului.

De asemenea, aceeași sursă a precizat că și ministrul sportului, Amelie Oudea-Castera, va fi prezent la semifinală, mai ales că francezul se află la Mondial încă din sferturi.

După victoria „Cocoșului galic” de sâmbătă seară cu Anglia, MTS al Franței îi va felicita personal duminică pe elevii selecționerului Didier Deschamps în cantonamentul naționalei la Mondial.

Anglia - Franța 1-2

„Cocoșul galic” a început în forță meciul de pe „Al Bayt”. Aurelien Tchouameni a înscris o „bombă” în minutul 17 și a deblocat tabela în main event-ul serii de la Campionatul Mondial din Qatar.

În partea a doua a meciului, Harry Kane a restabilit egalitatea din penalty în minutul 54, dar reușita sa a fost anulată de golul lui Olivier Giroud din minutul 78.

Naționala dirijată de Gareth Southgate a avut șansa să modifice tabela pe final, după ce englezii au mai beneficiat de o lovitură de departajare. Tot Kane a executat, care de data asta a ratat și a pierdut șansa să ducă meciul în prelungiri.