Argentina Leo Messi Nicolas Otamendi olanda - argentina CM 2022
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 07:41
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 07:46

Argentina s-a calificat cu emoții în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a trecut la loviturile de departajare de Olanda.

Chiar dacă au condus cu 2-0, sud-americanii au ”tremurat” pentru calificare după un joc cu mulți nervi și momente tensionate. Acest lucru s-a văzut și după ce Lautaro Martinez a transformat penalty-ul care a asigurat calificarea Argentinei.

Gestul făcut de Otamendi, după ce Argentina s-a calificat

Nicolas Otamendi (34 de ani), fundașul Benficăi, fost jucător la Manchester City și unul dintre cei mai experimentați componenți ai lotului Argentinei nu s-a putut abțint și, imediat după penalty-ul executat de Lautaro, s-a întors către jucătorii Olandei și a dus mâinile la urechi.

Gestul făcut de Otamendi a fost surprins de fotoreporteri și imaginile s-au viralizat în scurt timp pe internet. Nu au lipsit nervii nici după finalul partidei. Leo Messi a avut ceva de împărțit cu Wout Weghorst, chiar în timpul interviului.

Olanda - Argentina 2-2 (3-4 d.p.). Sud-americanii au ”tremurat” pentru calificare

Argentina a reușit să deschidă scorul în prima repriză prin Molina, din pasa lui Leo Messi. Același Messi a reușit să și înscrie din penalty, în partea secundă, iar calificarea părea ”tranșată” în favoarea sud-americanilor.

A ieșit la rampă Weghorst, care a înscris în minutul 83 cu o lovitură de cap și a dat lovitura în minutul 90+11. Meciul a fost decis la loviturile de departajare, unde Argentina a obținut calificare.

Sâmbătă se va decide al doilea meci din semifinalele Cupei Mondiale. Portugalia va evolua în compania Marocului, în timp ce Franța își va măsura forțele cu Anglia.