A fost desemnat cel mai frumos gol de la Campionatul Mondial din Qatar. Reușita îi aparține unui brazilian

Campionatul Mondial Qatar 2022 Brazilia Cel mai frumos gol Cupa Mondiala Richarlison CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 23 Decembrie 2022, 17:12
Data actualizarii: Vineri 23 Decembrie 2022, 17:28

Campionatul Mondial din Qatar a fost marcat de partide spectaculoase, rezultate neașteptate, dar și execuții de finețe.

După încheierea competiției, suporterii au fost puși să voteze cel mai frumos gol al actualei ediții a Campionatului Mondial.

FIFA a anunțat că reușita lui Richarlison, din partida Brazilia-Serbia, câștigată de sud-americani cu scorul de 2-0, a fost ales golul campionatului. Atacantul lui Tottenham a avut o super execuție, a făcut o preluare de excepție și a reluat spectaculos dintr-o foarfecă.

Brazilia s-a oprit în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, fiind învinsă de Croația, după loviturile de departajare.

Tite a demisionat de la cârma naționalei Braziliei

La conferința de presă de după meci, Tite a anunțat oficial că nu va mai fi selecționerul Braziliei. Astfel, antrenorul a încheiat o aventură de 6 ani și jumătate pe banca tehnică a sud-americanilor, din iunie 2016.

În această perioadă, Brazilia a câștigat Copa America, în 2019, și a ajuns în sferturile de finale ale Campionatului Mondial în două rânduri, în 2018, când a fost eliminată de Belgia, 1-2, și în 2022, când Croația s-a impus la loviturile de departajare, 4-2, (1-1).