Mesajul dur al lui Mike Maignan după ce a fost victima rasismului în Italia

mike maignan AC Milan rasism Udinese Campionate externe
Data publicarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 17:55
Data actualizarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 17:56

Duelul dintre Udinese și Milan din etapa cu numărul 21 din Serie A, scor 2-3, a fost întrerupt timp de 5 minute în prima repriză.

Duelul a fost întrerupt de arbitru la scurt timp după golul marcat de Loftus-Cheek, după ce fanii lui Udinese l-au abuzat rasial pe portarul „rossonerilor”, Mike Maignan. Goalkeeper-ul lui Milan i-a atras atenția arbitrului, iar apoi a plecat spre vestiare, împreună cu coechipierii săi.

Trei minute mai târziu, partida s-a reluat, însă AC Milan a condamnat comportamentul fanilor lui Udinese la finalul meciului, iar mai mulți fotbaliști importanți și-au arătat sprijinul față de Maignan în lupta cu rasismul.

Ce a transmis Maignan după ce a fost victima rasismului

Într-un mesaj postat pe contul de Twitter personal, Mike Maignan s-a adresat în scandalul de rasism.

„Nu a fost jucătorul cel care a fost atacat, ci bărbatul. Este tatăl unei familii. Nu este prima dată când mi s-a întâmplat asta și nu sunt primul căruia i s-a întâmplat.

Am emis comunicate de presă, campanii de promovare, protocoale și nimic nu s-a schimbat.

Astăzi, un întreg sistem trebuie să își asume responsabilitatea:

- perpetuatorii acestor acte, pentru că e ușor să acționezi în grup, pe anonimitatea unei platforme;

- spectatorii care s-au aflat în tribune, care au văzut totul, care au auzit totul dar aleg să rămână tăcuți, sunteți complici;

- clubului Udinese, care a vorbit doar despre întreruperea meciului, de parcă nimic nu s-a întâmplat, sunteți complici;

- autorităților și procurorului, cu tot ceea ce se întâmplă, dacă nu faceți nimic, atunci veți fi complici.

Am spus deja asta și dacă e nevoie repet: nu sunt o VICTIMĂ. Și vreau să mulțumesc clubului meu, AC Milan, coechipierilor, arbitrului și jucătorilor lui Udinese, dar și tuturor celor care mi-au trimis mesaje, m-au sunat, care m-au sprjinit în privat și public. Nu pot răspunde tuturor însă vă văd și suntem ÎMPREUNĂ.

Este o luptă dificilă, care cere timp și curaj. Însă este o luptă pe care o vom câștiga”, a scris Mike Maignan pe Twitter.