VIDEO Scandal la Udinese - Milan! Mike Maignan a ieșit de pe teren: "Suntem șocați!"

Udinese AC Milan mike maignan rasism Italia
Data publicarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 23:45
Data actualizarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 23:45
Meciul Udinese - Milan 2-3, contând pentru etapa cu numărul 21 din Serie A, a fost întrerupt timp de aproximativ 5 minute în prima repriză.

AC Milan a deschis scorul în minutul 31, prin Ruben Loftus-Cheek. La doar două minute distanță, arbitrul Enzo Maresca a oprit meciul din cauza scandărilor rasiste ale fanilor lui Udinese.

Mike Maignan, victima scandărilor rasiste ale fanilor lui Udinese

Victima fanilor lui Udinese a fost Mike Maignan. Portarul lui AC Milan i-a atras atenția arbitrului și a ieșit la marginea terenului. După câteva zeci de secunde, Maignan a plecat la vestiare alături de coechipieri.

După trei minute, jucătorii lui Milan, inclusiv Maignan, au revenit pe teren, iar partida s-a reluat.

Imediat după reluarea jocului, Udinese a egalat prin Lazar Samardzic, iar gazdele au dus la scorul la 2-1 în minutul 62, prin Florian Thauvin. Milan s-a impus dramatic pe final grație golurilor marcate de Luka Jovic (83') și Noah Okafor (90+3').

AC Milan a condamnat comportamentul fanilor lui Udinese printr-o postare pe Twitter: "Rasismul nu are ce să caute în fotbal. Suntem șocați! Suntem alături de tine, Mike", a transmis gruparea de pe San Siro.

Pe contul oficial al Serie A a apărut un mesaj similar: "Condamnăm toate formele de rasism!".