'Masinaria' Bayern a CUCERIT TOT ce se putea! Campioana Germaniei a egalat recordul ISTORIC al Barcelonei dupa ce a castigat Campionatul Mondial al Cluburilor

Bayern Munchen Barcelona Campionatul mondial al cluburilor record Tigres Campionate externe 'Masinaria' Bayern a CUCERIT TOT ce se putea! Campioana Germaniei a egalat recordul ISTORIC al Barcelonei dupa ce a castigat Campionatul Mondial al Cluburilor
Data publicarii: Joi 11 Februarie 2021, 21:49
Data actualizarii: Joi 11 Februarie 2021, 21:51

Bayern a castigat finala Campionatului Mondial al cluburilor.

Bavarezii s-au impus cu 1-0 in fata mexicanilor de la Tigres, adjudecandu-si al patrulea trofeu al competitiei, dupa reusitele din 1976, 2001 si 2013.

Golul victoriei a fost inscris de Pavard, in minutul 61, Bayern avand si un gol anulat pentru offside, inscris de Kimmich in minutul 18.

Prin reusita din aceasta seara, campioana Germaniei a egalat numarul record de trofee cucerite intr-un singur sezon, performanta reusita in 2009 de Barcelona.

Bavarezii au castigat in sezonul 2019/20 titlul, Cupa si Supercupa Germaniei, trofeul Champions League si Supercupa Europei, iar acum si-au adaugat in palmares si trofeul Campionatului Mondial al cluburilor.

In finala pentru locul 3, Al Ahly s-a impus in fata celor de la Palmeiras cu 3-2 dupa loviturile de departajare.