Un șut, un gol. Mircea Lucescu, la un pas de calificarea în playoff-ul Champions League. Pe cine ar putea întâlni Dinamo Kiev mai departe

Mircea Lucescu Champions League Dinamo Kiev Calificari
Data publicarii: Miercuri 03 August 2022, 23:41
Data actualizarii: Joi 04 August 2022, 00:23

Dinamo Kiev a întâlnit-o pe Sturm Graz în turul al treilea preliminar pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor.

Elevii lui Mircea Lucescu sunt la un pas să se califice în playoff-ul Champions League. Dinamo Kiev a câștigat în fața austriecilor cu 1-0 pe terenul din Lodz, în prima meci din dubla manșă. Returul se va disputa o săptămână mai târziu, pe 9 august.

Oleksandr Karavaev a reluat superb în urma assistului provenit de la Vladyslav Dubinchak. Ucraineanul a șutat puternic în dreapta lui Jorg Siebenhandl, în minutul 28. Portarul nu a mai avut nicio șansă în fața loviturii de excepție a fotbalistului de la Dinamo Kiev.

Dinamo Kiev - Sturm Graz 1-0

Partida a fost echilibrată, cu o posesie de partea grupării lui Mircea Lucescu, 60% - 40%, conform statisticilor oferite de FlashScore. Ocaziile de gol au fost voluminoase de ambele părți, 12 la Dinamo, 10 la Sturm. Austriecii au dominat la capitolul șuturi pe poartă (4-1).

Pe cine ar putea întâlni Dinamo Kiev mai departe

În playoff-ul Champions League, în cazul în care Mircea Lucescu și echipa trec de Sturm Graz, se vor întâlni fie cu Benfica, fie cu Midtjylland

Portughezii au trecut cu 4-1 de gruparea daneză în manșa tur, prin golurile înscrise de Ramos (17', 33', 61') și Fernandez (40'). De cealaltă parte, Sisto a redus diferența în minutul 78, dar prea târziu ca Midtjylland să mai poată realiza ceva.