Data publicarii: Sambata 31 Octombrie 2009, 17:40
Data actualizarii: Sambata 31 Octombrie 2009, 17:56

Arsenal s-a impus fara probleme in ‘North London derby’. Oamenii lui Wenger au castigat cu 3-0 al 145-lea meci contra celor de la Tottenham. Van Persie a reusit o dubla, iar Fabregas a inscris un super gol, dupa ce a driblat toata echipa lui Tottenham.

Arsenal nu a mai pierdut de 6 etape si este pe locul doi in Anglia, cu 22 de puncte dupa 10 meciuri. Elevii lui Wenger au batut sambata cu 3-0 pe Totteham, dupa un meci absolut nebun. Van Persie a fost in mare forma, reusind sa deschida scorul in minutul 42. Fabregas a facut senzatie cu noile ghete de la Nike si i-a lasat cu gura cascata pe cei de la Tottenham dupa faza golului din minutul 43. Van Persie a reusit dubla in repriza a doua, iar meciul s-a incheiat cu scor de neprezentare pentru Tottenham: 0-3.

Arsenal: Almunia, Sagna, Gallas, Vermaelen, Clichy, Fabregas, Song Billong, Diaby, Bendtner, van Persie, Arshavin.