Roberto De Zerbi jubilează după ce a umilit-o pe Liverpool în Premier League! Ce a punctat fostul jucător al CFR-ului

Roberto de Zerbi Brighton - Liverpool Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 21:26
Data actualizarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 21:25

Brighton nu le-a dat nicio șansă „cormoranilor”, pe care i-a înfrânt la scor neprezentare, 3-0.

După această victorie, Brighton (30p) a mai avansat în clasamentul primului eșalon al Angliei, ajungând pe poziția a șaptea și surclasând-o pe Liverpool (28p) fără probleme.

După meci, antrenorul celor de la Brighton, Roberto De Zerbi, care a trecut pe la CFR Cluj ca jucător în perioada 2010 - 2012, a vorbit despre evoluția elevilor săi și a evidențiat că încă nu știe dacă victoria cu Liverpool o poate cataloga drept cel mai tare câștig din cariera sa de antrenorat.

„Jucătorii mei au fost fantastici astăzi: am reușit să facem un meci grozav. Dacă asta e cea mai tare victorie? Nu știu, dar cred că un antrenor trebuie să alerge după perfecțiune, chiar dacă niciodată nu poți atinge perfecțiunea.

(n.r. despre Alexis Mac Allister) Alexis este un jucător fantastic, dar deja toți știu asta. Înainte să fie un jucător fantastic, e și un om fantastic. Mereu pregătit să joace, să învețe și să evolueze. A câștigat Cupa Mondială, iar asta explică cel mai bine cine este Alexis”, a spus De Zerbi, potrivit Tuttomercatoweb.

Liverpool, bătută la scor de neprezentare în Premier League. Antrenorul adversarilor a fost jucător la CFR

Trupa de pe Anfield nu a putut face față jocului impus de De Zerbi. Brighton a făcut show cu Liverpool și a obținut trei puncte importante în campionat, trecând peste „cormorani” în clasamentul din Premier League.

Brighton a început recitalul în minutul 47, când Solomon March a deschis scorul din pasa lui Kaoru Mitoma. Același jucător a majorat diferența șase minute mai târziu, în minutul 53, după ce Evan Ferguson a reușit un assist formidabil.

Danny Welbeck l-a driblat fantastic pe Joe Gomez în minutul 82 și a dus scorul la 3-0. Tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al centralul Darren England, iar Liverpool a pierdut rușinos pe „Amex Stadium”.