Brighton - Liverpool Jurgen Klopp Roberto de Zerbi Anglia
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 17:47
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 17:46

Antrenorul celor de la Brighton a fost furios la adresa arbitrajului, în urma unei faze care s-a întâmplat în interiorul careului lui Liverpool.

În minutul 70 al meciului Brighton - Liverpool, Kaoru Mitoma a șutat spre poarta lui Alisson, însă balonul a fost blocat de intervenția decisivă a lui Virgil van Dijk. Balonul a sărit, ulterior, în mâna neerlandezului din picior, însă arbitrul nu a dictat lovitură de la 11 metri pentru gazde.

Roberto De Zerbi, criză de nervi la marginea terenului! Jurgen Klopp a venit să-l calmeze

Pe margine, Roberto De Zerbi a avut o criză de nervi și a vociferat atât în fața arbitrului de rezervă, cât și a centralului Anthony Taylor, care nu a stat pe gânduri și a scos cartonașul galben din buzunar.

• Jurgen Klopp a venit să-l calmeze pe fostul jucător de la CFR Cluj. În cele din urmă, tensiunea a scăzut, iar jocul a fost reluat

Roberto De Zerbi e antrenorul celor de la Brighton din spetembrie 2022, iar până la meciul împotriva lui Liverpool, tehnicianul a bifat 49 de apariții la cârma echipei și a înregistrat o medie de 1.63 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

Ratare monumentală în Brighton - Liverpool, după o fază sclipitoare a "cormoranilor"

În minutul 53 al meciului, Liverpool a accelerat un contraatac. Darwin Nunez i-a pasat lui Dominik Szoboszlai în banda dreaptă, iar maghiarul i-a centrat lui Ryan Gravenberch în interiorul careului.

Izbit de ghinion, neerlandezul a zguduit bara transversală și a irosit șansa de a-i liniști pe fanii lui Liverpool. Echipa conducea în minutul 53 cu 2-1, după ce revenise pe tabela de marcaj.

Mijlocașul central a înscris până acum un singur gol pentru Liverpool, de când a semnat cu echipa de pe Anfield, în victoria cu 2-0 pe teren propriu împotriva celor del a Royale Union SG din grupele Europa League.

„Cormoranii” l-au achiziționat pe Ryan Gravenberch la începutul lui septembrie de la FC Bayern Munchen. Liverpool a achitat nu mai puțin de 40 milioane de euro pentru serviciile neerlandezului.