FOTO Liverpool, bătută la scor de neprezentare în Premier League. Antrenorul adversarilor este chiar un fost jucător de la CFR
![Liverpool, bătută la scor de neprezentare în Premier League. Antrenorul adversarilor este chiar un fost jucător de la CFR Brighton - Liverpool Premier League Roberto de Zerbi](https://res.sport.ro/assets/sport/2023/01/14/image_galleries/770535/liverpool-batuta-la-scor-de-neprezentare-in-premier-league-antrenorul-adversarilor-a-fost-jucator-la-cfr_5_size6.jpg)
La Brighton, antrenor principal este Roberto De Zerbi, care în perioada august 2010 - iulie 2012 a activat ca fotbalist pentru CFR Cluj. Italianul a semnat cu clubul în septembrie 2022 și a bifat deja 14 apariții pe banca tehnică a echipei.
Liverpool, bătută la scor de neprezentare în Premier League. Antrenorul adversarilor este chiar un fost jucător de la CFR
Trupa de pe Anfield nu a putut face față jocului impus de De Zerbi. Brighton a făcut show cu Liverpool și a obținut trei puncte importante în campionat, trecând peste „cormorani” în clasamentul din Premier League.
Brighton a început recitalul în minutul 47, când Solomon March a deschis scorul din pasa lui Kaoru Mitoma. Același jucător a majorat diferența șase minute mai târziu, în minutul 53, după ce Evan Ferguson a reușit un assist formidabil.
Danny Welbeck l-a driblat fantastic pe Joe Gomez în minutul 82 și a dus scorul la 3-0. Tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al centralul Darren England, iar Liverpool a pierdut rușinos pe „Amex Stadium”.
Ce urmează pentru Liverpool
„Cormoranii” au deja două eșecuri consecutive în Premier League. În etapa precedentă, trupa lui Jurgen Klopp a pierdut cu Brentford, în etapa cu numărul 19, tot în deplasare, scor 1-3.
În schimb, de cealaltă parte, Brighton are deja două victorii consecutive în campionat. Formația lui De Zerbi a câștigat runda precedentă cu Everton, scor 4-1, iar acum a trecut de Liverpool, 3-0.
-
Formația de pe Anfield se va duela cu Wolves în FA CUP marți, 17 ianuarie, de la ora 21:45. Meciul va putea fi vizionat pe Pro Arena & VOYO!
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News