FOTO Liverpool, bătută la scor de neprezentare în Premier League. Antrenorul adversarilor este chiar un fost jucător de la CFR

Brighton - Liverpool Premier League Roberto de Zerbi Anglia
Data publicarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 19:16
Data actualizarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 19:16
„Cormoranii” au pierdut cu 0-3 în deplasare, cu Brighton, în etapa cu numărul 20 din Premier League.

La Brighton, antrenor principal este Roberto De Zerbi, care în perioada august 2010 - iulie 2012 a activat ca fotbalist pentru CFR Cluj. Italianul a semnat cu clubul în septembrie 2022 și a bifat deja 14 apariții pe banca tehnică a echipei.

Trupa de pe Anfield nu a putut face față jocului impus de De Zerbi. Brighton a făcut show cu Liverpool și a obținut trei puncte importante în campionat, trecând peste „cormorani” în clasamentul din Premier League.

Brighton a început recitalul în minutul 47, când Solomon March a deschis scorul din pasa lui Kaoru Mitoma. Același jucător a majorat diferența șase minute mai târziu, în minutul 53, după ce Evan Ferguson a reușit un assist formidabil.

Danny Welbeck l-a driblat fantastic pe Joe Gomez în minutul 82 și a dus scorul la 3-0. Tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al centralul Darren England, iar Liverpool a pierdut rușinos pe „Amex Stadium”.

Ce urmează pentru Liverpool

„Cormoranii” au deja două eșecuri consecutive în Premier League. În etapa precedentă, trupa lui Jurgen Klopp a pierdut cu Brentford, în etapa cu numărul 19, tot în deplasare, scor 1-3.

În schimb, de cealaltă parte, Brighton are deja două victorii consecutive în campionat. Formația lui De Zerbi a câștigat runda precedentă cu Everton, scor 4-1, iar acum a trecut de Liverpool, 3-0.

• Formația de pe Anfield se va duela cu Wolves în FA CUP marți, 17 ianuarie, de la ora 21:45. Meciul va putea fi vizionat pe Pro Arena & VOYO!