Pogba nu a mai rezistat și a intrat pe Twitter în timp ce United pierdea cu Arsenal. Ce mesaj a transmis francezul

Pogba Manchester United Anglia
Data publicarii: Sambata 23 Aprilie 2022, 18:16
Data actualizarii: Sambata 23 Aprilie 2022, 18:38

Manchester United a pierdut din nou în Premier League, 1-3 cu Arsenal, și își continuă căderea inexplicabilă din ultimele luni.

de Ionuț AXINESCU

„Diavolii” au ajuns la patru eșecuri consecutive în deplasare, ceea ce nu se mai întâmplase din 1981, și tremură inclusiv pentru locul al șaselea în Premier League. Pe Emirates, Arsenal a deschis scorul rapid, în minutul 3, iar după jumătate de oră își dublase deja avantajul. Cristiano Ronaldo a redus din handicap și s-a intrat la cabine cu scorul de 2-1 pentru „tunari”.

Mesajul lui Paul Pogba la pauza meciului dintre Arsenal și Manchester United

Paul Pogba (29 de ani) nu s-a aflat pe teren, după ce s-a accidentat grav în înfrângerea lui United cu Liverpool, scor 0-4. Potrivit tehnicianului Ralf Rangnick, francezul va rata tot restul sezonului și, în caz că va pleca de pe Old Trafford, nu va mai apuca să joace niciun meci pentru „diavoli”.

Cu toate acestea, mijlocașul a suferit pentru United. La pauza meciului cu Arsenal, Pogba nu a mai rezistat și a postat un mesaj pe rețelele de socializare, spre surprinderea fanilor.

„Sunt foarte dezamăgit că nu pot să-mi ajut echipa în meciul de astăzi. Voi munci și mai mult, ca să revin mai puternic. Să sperăm că se va întâmpla înainte de finalul sezonului. Nu s-a terminat. Vă mulțumesc tuturor pentru sprijin, vom rămâne uniți împreună!”, a scris francezul.

Mesajul său a primit zeci de mii de aprecieri și sute de răspunsuri. Unii fani ai grupării din Manchester și-au exprimat regretul că Pogba nu a fost pe gazon la partida cu Arsenal, fiind convinși că prezența sa ar fi schimbat soarta jocului.

Alți suporteri l-au criticat pe fotbalist. „Nu-ți pasă, prietene!”, „Nu te deranja, băiete, oricum nu faci cine știe ce” și „Suntem în mijlocul meciului” au fost trei dintre reacțiile susținătorilor lui United.

Pogba, între Real Madrid și PSG

United nu și-a revenit nici după pauză și a mai încasat un gol, de la Xhaka. Înainte de reușita jucătorului elvețian, Bruno Fernandes a avut șansa egalării, numai că penalty-ul executat de lusitan s-a dus în bară.

Eșecul echipei din Manchester, care din sezonul viitor va fi pregătită de olandezul Erik ten Hag, înseamnă practic pierderea oricărei șanse la locul al patrulea în Premier League, ultimul care asigură prezența în ediția viitoare de Champions League.

Cotat la 55 de milioane de euro, Paul Pogba rămâne liber de contract la finalul sezonului și poate semna cu orice club. Real Madrid, PSG și Juventus aleargă după semnătura internaționalului francez. În 2016, el a fost adus pe Old Trafford pentru 105 milioane de euro.