VIDEO Manchester United, îngenuncheată de Arsenal. "Diavolii roșii", fără speranță pentru locurile de Liga Campionilor

Manchester United Arsenal Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 23 Aprilie 2022, 16:21
Data actualizarii: Sambata 23 Aprilie 2022, 16:45

Manchester United continuă seria rezultatelor dezastruoase, cu o nouă înfrângere în Premier League.

După eșecul drastic cu Liverpool, scor 0-4, "diavolii roșii" au bifat a doua înfrângere consecutivă, scor 1-3, cu Arsenal, meci care conta enorm pentru primele patru locuri din clasament.

Gazdele au început în forță și au deschis scorul prin Tavares (minutul 3). A urmat o altă reușită, a lui Nketiah, anulată pe motiv de offside, însă Arsenal și-a mărit avantajul prin penalty-ul transformat de Saka.

Cristiano Ronaldo a micșorat diferența în minutul 34, iar Manchester United putea egala, însă Bruno Fernandes a ratat o lovitură de pedeaspă în minutul 57. Starul portughez a mai marcat o dată, însă reușita a fost anulată pentru offside.

Scorul final a fost stabilit de Xhaka în minutul 70, cu un șut spectaculos de la 20 m. După acest succes, Arsenal a urcat pe poziția a patra în Premier League, cu 60 de puncte, urmată de Tottenham, cu 57 de puncte, dar un meci mai puțin disputat.

Dezastru pentru Manchester United

După 34 de etape, Manchester United se află pe locul șase, cu 54 de puncte, însă poate coborî cel puțin o poziție, ținând cont că următoarele două clasate mai au meciuri de jucat.

Locurile cinci și șase din Premier League duc în Europa League, în timp ce poziția a șaptea asigură calificarea în Conference League.