Pep Guardiola a dat verdictul: „E Old Trafford, e la fel ca pe Anfield!” Ce trebuie să facă echipele când joacă la Manchester United acasă

Manchester United - Manchester City Pep Guardiola Premier League Anglia Pep Guardiola
Data publicarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 22:21
Data actualizarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 22:20
City a pierdut în derby-ul din Manchester cu United, scor 1-2.

După această înfrângere, „cetățenii” pot pierde din vedere liderul din Premier League, Arsenal, mai ales dacă „tunarii” o înving duminică pe Tottenham Hotspur.

Antrenorul formației de pe Etihad, Pep Guardiola, a vorbit despre meciul de pe Old Trafford, evidențiind faptul că stadionul celor de la Manchester United este o fortăreață asemenea celor de la Liverpool.

„Rashford a fost în poziție de ofsaid și ne distrăgea jucătorii. Poate că nu știu care e regula, dar știu că cel puțin atunci când jucăm pe acest stadion și cu acest arbitru, lucrurile se pot întâmpla astfel.

Când am fost egalați, era important să nu primim alt gol foarte devreme. Aici e ceva la care trebuie să mai lucrăm. Arbitrul a decis să nu intervină. Vom face o plângere? Nu. E Old Trafford, e ca Anfield. Trebuie să joci mai bine”, a spus Pep Guardiola, conform Mirror.

Derby pe măsură! Manchester United a învins-o pe City în doar patru minute

Prima parte a jocului a fost 'cuminte', însă show-ul a început în repriza secundă. Kevin De Bruyne l-a servit pe Jack Grealish în minutul 60, iar „cetățenii” au deblocat tabela de marcaj.

În minutul 78, Bruno Fernandes a retabilit egalitatea. VAR-ul a intervenit și a verificat faza, dar în cele din urmă golul a fost validat iar „diavolii roșii” s-au bucurat la golul portughezului.

La doar patru minute de la reușita lui Bruno Fernandes, Manchester United a întors și soarta meciului. În minutul 82, Marcus Rashford l-a învins fără nicio problemă pe Ederson și a dus scorul la 2-1.

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al centralului Stuart Attwell, iar Manchester United a obținut toate cele trei puncte din duelul din etapa cu numărul 20 din Premier League.