Manchester United - Manchester City Pep Guardiola Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 16:40
Data actualizarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 16:39

„Diavolii roșii” au obținut toate cele trei puncte în confruntarea cu „cetățenii” de pe Old Trafford.

Manchester City nu a putut, astfel, să se apropie de Arsenal, care are și un meci în minus față de „cetățeni”. În cazul unei victorii, londonezii se pot îndepărta de formația de pe Etihad la opt puncte.

Derby pe măsură! Manchester United a învins-o pe City în doar patru minute

Prima parte a jocului a fost 'cuminte', însă show-ul a început în repriza secundă. Kevin De Bruyne l-a servit pe Jack Grealish în minutul 60, iar „cetățenii” au deblocat tabela de marcaj.

În minutul 78, Bruno Fernandes a retabilit egalitatea. VAR-ul a intervenit și a verificat faza, dar în cele din urmă golul a fost validat iar „diavolii roșii” s-au bucurat la golul portughezului.

La doar patru minute de la reușita lui Bruno Fernandes, Manchester United a întors și soarta meciului. În minutul 82, Marcus Rashford l-a învins fără nicio problemă pe Ederson și a dus scorul la 2-1.

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al centralului Stuart Attwell, iar Manchester United a obținut toate cele trei puncte din duelul din etapa cu numărul 20 din Premier League.