Obiectiv clar pentru Pep Guardiola în acest sezon: "Nu e o problemă dacă nu câștigăm campionatul"

Pep Guardiola Manchester City Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 18:18
Data actualizarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 18:28

Manchester United a învins cu 2-1 pe Manchester City, campioana en-titre, în derby-ul oraşului şi al etapei a 20-a din Premier League.

Pe Old Trafford, după o primă repriză "albă", Manchester City a deschis scorul prin Jack Grealish, în minutul 60, însă gazdele au revenit spectaculos spre finalul partidei şi au reuşit să puncteze de două ori, prin Bruno Fernandes (minutul 78) şi Marcus Rashford (minutul 82).

În urma acestui rezultat, Manchester United, cu cinci victorii în ultimele cinci etape, urcă momentan pe locul trei, cu 38 puncte, în timp ce Manchester City se menţine pe poziţia secundă, cu 39 puncte.

Arsenal este lider cu 44 puncte şi va disputa derby-ul Londrei contra lui Tottenham, în deplasare, duminică seara.

Reacția lui Pep Guardiola după înfrângerea din derby-ul cu Manchester United

"Nu sunt îngrijorat de Premier League sau de Cupa Angliei. Nu este obligatoriu să le câștigăm, am tot făcut-o, nu este o problemă", a spus Pep Guardiola la finalul partidei, lăsând de înțeles că principalul obiectiv al sezonului este cel din Champions League.

Manchester City joacă în optimile de finală ale competiției cu RB Leipzig. Manșa tur are loc în Germania, pe 22 februarie, în timp ce returul se dispută pe 14 martie.