Barcelona Divock Origi Liverpool Stevie G Anglia
Data publicarii: Luni 27 Iunie 2022, 18:52
Data actualizarii: Luni 27 Iunie 2022, 18:53

Divock Origi (27 ani) a înscris golul 4 în partida retur din 2019 cu FC Barcelona, terminată 4-0, după ce în tur "catalanii" învinseseră cu 3-0.

Liverpool a avut o noapte de vis în returul meciului cu FC Barcelona. După scorul debusolant din tur, 3-0, "cormoranii" s-au impus incredibil în retur, pe Anfield, și au întors semifinala în favoarea lor. Origi a deblocat tabela rapid, în minutul 7. Georginio Wijnaldum, care între timp a ajuns la PSG, a majorat scorul în minutele 54 și 56, ca același belgian să închidă tabela definitiv în minutul 79.

Divock Origi, votat cel mai bun gol al lui Liverpool

Liverpool a sărbătorit 130 de ani de la înființare, iar fanii au votat cele mai bune goluri all-time marcate de trupa din Merseyside, potrivit site-ului oficial al clubului. Golul lui Origi a fost cel mai votat, surclasând legenda "cormoranilor", Steven Gerrard

Golul lui Stevie G din finala FA Cup din 2006, împotriva lui West Ham (3-3, 3-1, d.l.d) a obținut a doua poziție, ca pe a treia să treacă tot un gol de-al său, dar, de această dată, marcat împotriva lui AC Milan, 3-3 (3-2 d.l.d), din 2006.

Origi, la AC Milan

În această perioadă de mercato, Divock Origi a părăsit Liverpool pentru AC Milan. Belgianul, cotat la 12 milioane de euro, potrivit site-urilor de specialitate, va primi patru milioane de euro pe an, conform Calciomercato. Atacantul a semnat cu Rossonerii un contract pe patru ani.