NEBUNIE in Premier League! Un jucator a reusit o performanta unica! Gol dupa 87 de secunde si 3 pase la celelalte goluri! NU o sa ghicesti care a fost rezultatul final :)

Swansea jonjo shelvey Liverpool Anglia
Data publicarii: Marti 17 Septembrie 2013, 08:47
Data actualizarii: Marti 17 Septembrie 2013, 08:59

►Sign up for Europa! Pandurii – Dnepr, joi 19 septembrie ora 20:00, IN DIRECT PRO TV si Voyo.ro!

Rar s-a vazut ca un jucator sa influenteze decisiv rezultatul unui meci precum a facut Jonjo Shelvey la partida dintre Swansea si Liverpool. Fostul mijlocas al 'cormoranilor' a contribuit la toate golurile insa partida s-a incheiat egal, 2-2!

Ultimul meci al etapei a 4-a din Premier League le-a avut in fata pe Swansea, minunea galeza din ultimele 2 sezoane, si FC Liverpool, singura echipa care avea punctaj maxim fara gol primit in primele 3 etape. Meciul a fost unul special pentru Steven Gerrard, capitan pentru a 400-a oara pentru FC Liverpool.

Partida a inceput extraordinar, Jonjo Shelvey reusind sa deschida scorul dupa mai putin de un minut si jumatate! Vandut cu 6 milioane de lire de Liverpool la Swansea in aceasta vara, Shelvey a uitat 3 minute mai tarziu ca a schimbat tricourile si i-a pasat perfect lui Daniel Sturridge pentru 1-1. Atacantul englez a ajuns la 4 reusite in 4 meciuri in acest sezon de Premier League.

Tot Shelvey a fost in prim plan si in restul meciului. A gresit o pasa lunga pentru un coleg, interceptata de Victor Moses, jucator imprumutat de Liverpool de la Chelsea. Moses a driblat scurt un adversar si a inscris cu un sut la coltul scurt!

Repriza a 2-a a fost una extrem de slaba pentru Liverpool, Swansea dominand categoric. Golul egalizator a venit in min 64 tot dupa o faza la care Shelvey a iesit in evidenta - acesta a urcat pana la marginea careului advers, a deviat cu capul pentru Michu iar atacantul spaniol a inscris cu un sut la coltul lung!

Umorul englez a lovit si dupa acest meci - fanii au ras pe Twitter dupa aceasta partida: "Jonjo Shelvey a reusit, de unul singur, sa distruga total algoritmii de la Football Fantasy!" sau "Un singur om poate fi numit jucatorul meciului - Jonjo Shelvey a fost cel mai bun pentru ambele echipe!"

In urma acestui rezultat, Liverpool a revenit pe primul loc in Premier League si si-a egalat cel mai bun start din era Premier League - in 2008, Liverpool avea 10 puncte dupa primele 4 etape, golaveraj 5-2, exact ca si acum. In acel an, Liverpool a terminat pe locul 2 in Premier League in spatele marii rivale, Manchester United, desi o invinsese pe aceasta in ambele meciuri din acel sezon.