Ionuț Radu a debutat la Bournemouth! Ce notă a primit portarul

Ionut Radu Bournemouth Cupa Ligii Angliei Swansea Superliga
Data publicarii: Miercuri 30 August 2023, 08:19
Data actualizarii: Miercuri 30 August 2023, 08:17

Ionuț Radu (26 de ani) a debutat într-o partidă oficială la Bournemouth, echipă la care a fost împrumutat de Inter Milano.

Rezervă a lui Neto în Premier League, Ionuț Radu a fost titularizat în partida din Cupa Ligii Angliei de pe terenul lui Swansea, câștigată dramatic de echipa sa, scor 3-2.

Ionuț Radu a debutat la Bournemouth

Radu a încasat primul gol în minutul 9, când a fost învins de Matt Grimes din penalty. Formația din Premier League a întors rezultatul în repriza secundă, când Brooks (55) și Traore (68) au marcat pentru Bournemouth, înă emoțiile nu au dispărut.

Swansea a reușit egalarea la 2 în minutul 79. Jamie Paterson a marcat cu un șut deviat de la marginea careului, fiind ajutat și de bară. Până la urmă, Bournemouth s-a impus cu 3-2 grație reușitei lui Ryan Christie din prelungiri.

Ionuț Radu a fost notat cu 6,2 de site-ul de specialitate Sofascore. Portarul român nu a avut nicio paradă pe durata meciului, fiind învins de ambele șuturi expediate pe poartă de Swansea.

În urma acestei victorii, Bournemouth s-a calificat în turul 3 din Cupa Ligii Angliei și își va afla următoarea adversară după tragerea la sorți de miercuri seară.

Pentru Bournemouth urmează meciul cu Brentford, programat sâmbătă, de la ora 17:00, în Premier League.