VIDEO Manchester United bate tot în 2024! A patra victorie consecutivă și locurile de Champions League sunt din ce în ce mai aproape

Manchester United Carlton Morris Erik ten Hag luton town Rasmus Hojlund Anglia
Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 10:43
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 10:49

Echipa lui Erik ten Hag este invincibilă în acest an în toate competițiile.

Echipa Manchester United a obţinut a patra sa victorie consecutivă în campionatul de fotbal al Angliei, impunându-se cu scorul de 2-1 pe terenul formaţiei Luton Town, duminică seara, într-o partidă din etapa a 25-a a sezonului.

Luton Town - Manchester United 1-2, toate cele 3 goluri marcate în primul sfert de oră

Toate cele trei goluri ale întâlnirii de pe stadionul Kenilworth Road au fost marcate în primul sfert de oră de joc.

Atacantul danez Rasmus Hojlund (foto) a reuşit o dublă pentru United, în minutele 1 şi 7, gazdele reducând din handicap prin Carlton Morris, în minutul 7.

În urma acestei victorii, Manchester United a rămas pe locul al şaselea în clasament, dar s-a apropiat la trei puncte de Tottenham Hotspur (locul 5), învinsă pe teren propriu de Wolverhampton (scor 1-2), sâmbătă.

Manchester United, neînvinsă de 7 partide în toate competițiile

Elevii antrenorului Erik ten Hag sunt neînvinşi de şapte meciuri (şase victorii şi un egal cu Tottenham), în toate competiţiile.

În cele patru succese consecutive din Premier League, jucătorii lui United au reuşit să marcheze unsprezece goluri.

Tot duminică, Brighton, ocupanta locului 7 în clasament, a "pedepsit" o altă nouă promovată, Sheffield United, în faţa căreia s-a impus cu scorul de 5-0, după dintre reuşite aparţinându-i lui Simon Adingra, proaspăt campion al Africii cu selecţionata Cote d'Ivoire, scrie Agerpres.

Rezultatele din ultima etapă din Premier League

Sâmbătă

Brentford - FC Liverpool 1-4

Au marcat: Toney (75), respectiv Darwin Nunez (35), Alexis Mac Allister (55), Salah (68), Gakpo (86).

Burnley - Arsenal Londra 0-5

Au marcat: Odegaard (4), Saka (41 - penalty, 47), Trossard (66), Havertz (78).

Fulham - Aston Villa 1-2

Au marcat: Rodrigo Muniz Carvalho (63), respectiv Watkins (22, 56).

Tottenham Hotspur - Wolverhampton 1-2

Au marcat: Kulusevski (46), respectiv Joao Gomes da Silva (42, 63).

Fundaşul Radu Drăguşin a fost rezervă la Tottenham.

Newcastle - Bournemeouth 2-2

Au marcat: Anthony Gordon (58 - penalty), Ritchie (90+2), respectiv Solanke (51), Semenyo (69).

Nottingham Forest - West Ham United 2-0

Au marcat: Awoniyi (45+5), Hudson-Odoi (90+4).

Manchester City - Chelsa Londra 1-1

Au marcat: Rodri (83), respectiv Sterling (42).

Duminică

Sheffield United - Brighton 0-5

Au marcat: Buonanotte (20), Welbeck (24), Jack Robinson (75 - autogol), Adingra (78, 86).

Luton Town - Manchester United 1-2

Au marcat: Carlton Morris (14), respectiv Hojlund (1, 7).

Luni se dispută partida Everton - Crystal Palace.