Manchester City, campioana in Premier League! Infrangerea lui United ii aduce echipei lui Guardiola al treilea titlu din ultimii 4 ani

Iosif Pintilie
Data publicarii: Marti 11 Mai 2021, 21:58
Data actualizarii: Marti 11 Mai 2021, 22:07

Manchester City a castigat titlul in Anglia.

Finalista Champions League profita de esecul lui United, 1-2 cu Leicester, si isi asigura prima pozitie cu 3 etape inainte de finalul campionatului.

In ultimele trei partide, Manchester United, care ocupa locul 2, nu mai poate recupera cele 10 puncte avans ale lui Manchester City.

United a tinut cu dintii de rezultatul meciului cu Leicester. A egalat la 1 in minutul 15, prin Greenwood, dupa ce a fost condusa din minutul 10, insa a primit lovitura de gratie in repriza a doua, cand Soyuncu a marcat. Primul gol al lui Leicester a fost reusit de Thomas.

Acesta este al treilea titlu din ultimii 4 ani pentru City, seria echipei lui Pep Guardiola fiind intrerupta doar de Liverpool. Manchester City ar mai putea castiga in acest sezon inca un trofeu, urmand a juca finala Champions League, prima din istorie, impotriva lui Chelsea.