Liverpool - Manchester City 3-1 | „Le-am spus jucătorilor că sunt mândru!” Declarațiile lui Pep Guardiola după înfrângerea din Supercupa Angliei

Liverpool Manchester City Pep Guardiola Supercupa Angliei Anglia
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 30 Iulie 2022, 23:17
Data actualizarii: Sambata 30 Iulie 2022, 23:20

Manchester City a pierdut Supercupa Angliei în fața rivalei Liverpool, 1-3, disputată pe stadionul King Power, al lui Leicester.

Vicecampioana Angliei s-a impus în duelul cu echipa lui Pep Guardiola. Liverpool a deschis scorul prin Alexander-Arnold, în minutul 21. „Cetățenii” au egalat, prin Julian Alvarez, în minutul 70, însă Salah și-a dus echipa în avantaj din penalty, în minutul 83. Tabela a fost închisă de Darwin Nunez, care a înscris în al patrulea minut de prelungiri, bifând astfel un debut spectaculos în tricoul lui FC Liverpool.

Pep Guardiola a vorbit la finalul partidei despre înfrângerea suferită, felicitându-și adversarii pentru trofeul câștigat.

Antrenorul lui Manchester City și-a felicitat jucătorii după înfrângere

Totodată, tehnicianul iberic a ținut să își felicite și jucătorii pentru atitudinea arătată în teren, punctând că fotbaliștii săi au timp să își îmbunătățească jocul și trebuie să se focuseze pe acest lucru.

„Felicitări lui Liverpool. În primele 15-20 de minute au fost mai buni. În a doua repriză am început foarte bine, a fost strâns meciul după gol și am pus presiune. Am fost buni împotriva acestei echipe, chiar și în prima repriză ne-am creat suficiente șanse de a marca.

Au marcat din penalty, după asta a fost mai dificil. Le-am spus jucătorilor că sunt mândru de dăruirea lor. Trebuie să fim mai buni. Nu avem mult timp la dispoziție, trebuie ca în antrenamentele lungi din această lună să ne găsim ritmul și vom reuși asta”, a declarat Pep Guardiola la finalul partidei.

Pep Guardiola cere răbdare cu Erling Haaland

Antrenorul campioanei Angliei a vorbit și despre ratările lui Erling Haaland, care au fost ținta glumelor. Pep Guardiola l-a apărat pe tânărul său atacant, cerând răbdare pentru fotbalistul norvegian.

„Are ocazii, două sau trei în prima repriză, încă una pe final. E mereu acolo. S-a luptat mult și s-a mișcat. E bine pentru el să înțeleagă și să vadă realitatea nouă a unei țări noi și a unui campionat nou. A fost acolo. Nu a înscris astăzi, însă o va face în altă zi.

Ne va ajuta mult, când înscrie în State...Erling Haaland, toată lumea vorbesște despre el. A avut ocazii, nu se schimbă nimic.

(n.r. dacă e îngrijorat de ratarea din fața porții) Nu, are o calitate incredibilă și va marca. E puternic. Ratează și data viitoare o bagă în plasă. Nu e problemă, ăsta este fotbalul. A avut și un gol anulat după ce balonul a ieșit din teren. Are talent, va face asta.

E bine uneori să înțelegi ce are nevoie. Este bine și nu mă îngrijorez din cauza acestui lucru”, a adăugat antrenorul lui Manchester City.