VIDEO Liverpool - Manchester City 3-1 | Erling Haaland, lovit de ghinion în Supercupa Angliei. Ratări colosale ale norvegianului

Liverpool - Manchester City Erling Haaland FA Community Shield Pep Guardiola Anglia
Data publicarii: Sambata 30 Iulie 2022, 22:42
Data actualizarii: Sambata 30 Iulie 2022, 22:41

Liverpool și Manchester City s-au duelat în FA Community Shield (Supercupa Angliei), care s-a terminat 3-1 în favoarea "cormoranilor".

Liverpool a intrat mult mai bine în meci față de trupa lui Pep Guardiola. Trent Alexander-Arnold a deblocat rapid tabela de marcaj în minutul 21, din pasa lui Mohamed Salah. Alvarez a restabilit egalitatea pentru "cetățeni" în minutul 70, dar golurile lui Salah (83') și Darwin Nunez (90+4') au pus capac scorului final de 3-1.

Ratările colosale ale lui Erling Haaland

În minutul 34, Haaland a primit o pasă excelentă pe sus, s-a înălțat, dar nu a reușit să șuteze corect. Mingea a trecut mult pe lângă poarta apărată de al treilea goalkeeper de la Liverpool, Adrian, iar Liverpool a răsuflat ușurată.

În ultimele clipe ale jocului, același Haaland a fost găsit într-o poziție mult mai bună decât în prima ratare. City a făcut o fază bună în careul advers, mingea a ajuns la Foden, iar englezul a șutat puternic. Haaland a fost extrem de aproape de a reduce diferența, dar, fiind 1-1 cu portarul și la doar câțiva metri de plasă, a reluat mult peste.

Liverpool - Manchester City

Liverpool și-a adjudecat FA Community Shield, iar Manchester City are șansa revanșei doar în meciul din campionat, doar că prima partidă dintre cele două rivale este pe 15 octombrie.