Klopp a tras clopotul! Cum a descris antrenorul victoria lui Liverpool

Liverpool Jurgen Klopp Premier League Anglia Jurgen Klopp
Data publicarii: Duminica 05 Martie 2023, 22:41
Data actualizarii: Duminica 05 Martie 2023, 22:41

„Cormoranii” au învins-o cu 7-0 pe Manchester United pe Anfield.

După un start echilibrat, Liverpool a deschis scorul pe finalul primei reprize și a dat startul cu adevărat recitalului imediat după ce echipele au ieșit de la vestiare, în partea secundă a meciului.

Jurgen Klopp, antrenorul „cormoranilor”, a vorbit despre victoria formației pe care o dirijează, evidențiind că evoluția elevilor săi a fost grozavă și că toți trebuie să știe faptul că Liverpool a revenit, după un start slab în Premier League.

„Nu am cuvinte. Un meci spectaculos de fotbal. Goluri incredibile. Ce pasă de la Robertson la deschiderea scorului, ce reușită a lui Gakpo. Totul a mers ca uns. United e cea mai în formă echipă din campionat, dar astăzi noi am fost cu siguranță mai buni. Toți au avut evoluții bune, asta e important. Sunt multe puncte în joc, dar totul a fost perfect în seara asta. Suntem pe drumul cel bun. Toți trebuie să audă asta. Toți trebuie să știe că trăim”, a spus Jurgen Klopp pentru Sky Sports, citat de Tuttomercatoweb.

Liverpool a 'spulberat-o' pe Manchester United! Elevii lui Klopp au înscris de șapte ori pe Anfield

Liverpool a uitat atât eșecul din tur (1-2), cât și înfrângerea usturătoare cu Real Madrid in Champions League (2-5) când a venit rejucarea cu Manchester United din Premier League. „Cormoranii” au înscris de șapte ori și au obținut trei puncte esențiale în lupta pentru TOP4.

Cody Gakpo a pornit recitalul pe Anfield, în minutul 43, iar imediat după ce arbitrul a fluierat startul reprizei secunde, Darwin Nunez a majorat diferența în minutul 47. Gakpo și-a mai trecut în cont o reușită în minutul 50, iar scorul era deja 3-0 pentru Liverpool.

„Cormoranii” nu s-au oprit aici. Mohamed Salah și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj (66', 83'), iar Darwin Nunez a realizat „dubla”, în minutul 75. Roberto Firmino a încheiat recitalul în minutul 88.