Jamie Carragher a dat verdictul: „Doar Kevin de Bruyne e mai bun decât el!”

Jamie Carragher Kevin De Bruyne Liverpool Trent Alexander-Arnold Anglia Kevin de Bruyne
Data publicarii: Marti 18 Aprilie 2023, 16:32
Data actualizarii: Marti 18 Aprilie 2023, 16:33
Liverpool a reușit să obțină prima victorie în Premier League de la victoria categorică împotriva rivalei Manchester United, scor 7-0.

„Cormoranii” s-au impus după cinci meciuri în toate competițiile în fața lui Leeds cu 6-1. Liverpool și-a arătat clasa pe Elland Road, iar Jamie Carragher, actual analist TV și fost jucător de fotbal, l-a remarcat pe Trent Alexander-Arnold.

Jurgen Klopp l-a împins pe Trent Alexander-Arnold în compartimentul median în timpul meciului cu Leeds, iar englezul a oferit o seară magică pentru fanii „cormorani”, reușind să înregistreze 153 de atingeri și două assist-uri.

Jamie Carragher a spus că doar Kevin de Bruyne, magicianul de la Manchester City, e mai bun decât Trent Alexander-Arnold și că Jurgen Klopp trebuie să ia în considerare poziția de mijlocaș a starului lui Liverpool.

„Trent a arătat o formă icnredibilă. Nu-l pot numi un fundaș convențional, pentru că joacă diferit acolo, dar să-l văd stând în mijloc și dirijând jocul... Cred că a fost perfect pentru el.

Doar Kevin de Bruyne în Premier League e mai bun decât el, din ce am văzut”, a spus Jamie Carragher, potrivit Daily Mail.

Leeds - Liverpool 1-6

„Cormoranii” au început în forță meciul de pe Elland Road. Mai întâi, Cody Gakpo a punctat în minutul 35, iar Mohamed Salah a majorat diferența patru minute mai târziu, ca starul egiptean să mai înscrie o dată în repriza secundă, în minutul 64.

Diogo Jota a reușit și el o „dublă”, în minutele 52, respectiv 73, iar Darwin Nunez a închis tabela la 6-1, în minutul 90. Pentru Leeds, unicul marcator a fost Luis Sinisterra în minutul 47, la 2-1.

În urma victoriei din deplasare, Liverpool a spart ghinionul și a reușit să cucerească primele trei puncte de la meciul cu Manchester United, când elevii lui Klopp s-au distrat pe Anfield, scor 7-0, înregistrând una dintre cele mai mari înfrângeri pentru „diavolii roșii”.