Final nebun în Premier League! Manchester United pierde, dar evită Conference League. Leeds se salvează in extremis

Premier League Arsenal leeds Manchester United Tottenham Anglia
Data publicarii: Duminica 22 Mai 2022, 20:08
Data actualizarii: Duminica 22 Mai 2022, 20:07

Sezonul din Premier League s-a încheiat cu Manchester City campioană, după o ultimă etapă plină de dramatism.

Manchester City a câștigat dramatic meciul cu Aston Villa, scor 3-2. Echipa lui Pep Guardiola a fost condusă la două goluri când mai era doar un sfert de oră de jucat, însă dubla lui Gundogan și golul lui Rodri, în decurs de doar cinci minute, i-au adus pe "cetățeni" în avantaj. Liverpool, echipa care spera la un pas greșit al lui City, a câștigat cu greu, pe final contra lui Wolves, scor 3-1, dar a încheiat cu 92 de puncte, cu unul mai puțin decât rivala sa.

Final nebun în Premier League

Ultima etapă din Anglia a stabilit și alte lucruri importante. Tottenham a zdrobit-o pe ultima clasată Norwich (5-0) și a prins ultimul loc care duce în grupele Champions League, lăsând-o pe rivala Arsenal pe poziția a cincea.

Manchester United, fără Cristiano Ronaldo în lot, a pierdut contra lui Crystal Palace, scor 0-1, dar echipa care va fi preluată de Erik ten Hag a profitat de eșecul lui West Ham (locul 7) contra lui Brighton (1-3), astfel că va juca în Europa League.

Tot azi a fost stabilită și ultima echipă retrogradată. Lui Watford și Norwich li se alătură în Championship și Burnley, formație care a pierdut contra lui Newcastle (1-2). Leeds a câștigat contra lui Brentford (2-1) și s-a salvat la limită.

• Cine merge în grupele Champions League - Manchester City (93p), Liverpool (92p), Chelsea (74p), Tottenham (71p)
  • Cine merge în Europa League: Arsenal (69p), Mancheser United (58p)
  • Cine merge în Conference League: West Ham (56p)
  • Cine retrogradează: Burnley (35p), Watford (23p), Norwich (22p)