VIDEO Manchester City - Aston Villa 3-2 și Liverpool - Wolves 3-1: echipa lui Guardiola, campioană în Premier League

Premier League Liverpool Manchester City Anglia
Data publicarii: Duminica 22 Mai 2022, 19:58
Data actualizarii: Duminica 22 Mai 2022, 20:28

Campioana din sezonul 2021-2022 din Premier League s-a decis în ultima etapă.

Manchester City și-a păstrat titlul de campioană din Premier League, câștigând titlul în ultima etapă. Aflată la distanță de doar un punct față de Liverpool, formația lui Guardiola a suferit până în minutul 76.

Aston Villa a condus aproape tot meciul cu 2-0, însă City a revenit spectaculos și a întors scorul în doar cinci minute, impunându-se cu 3-2. Chiar dacă s-a impus cu 3-1, pentru Liverpool nu a fost suficient, încheind competiția pe poziția secundă.

Manchester City - Aston Villa 3-2

Minutul 81 - GOOOL Manchester City! Revenire spectaculoasă pentru trupa lui Guardiola, în doar cinci minute. Gundogan reușește dubla și o duce pe City în avantaj.

Minutul 78 - GOOOL Manchester City! "Cetățenii" revin formidabil în doar două minute. Rodri primește o pasă la marginea careului de la Zinchenko și șutează direct, aproape de bara laterală.

Minutul 76 - GOOOL Manchester City! Introdus în minutul 69 în locul lui Bruno Silva, Gundogan micșorează diferența după o centrare spectaculoasă a lui Sterling pe care o finalizează cu capul, în partea stângă a porții.

Minutul 69 - GOOOL Aston Villa! Coutinho majorează scorul pentru oaspeți. Watkins îi centrează cu capul peste apărarea "cetățenilor", iar mijlocașul brazilian îndeplinește o simplă formalitate.

Minutul 37 - GOOOL Aston Villa! Cash deschide scorul pe Ejtihad. Fundașul lateral primește o pasă perfectă în careu Lucas Digne și îl învinge pe Ederson cu un șut pe centrul porții.

Liverpool - Wolves 3-1

Minutul 84 - GOOL Liverpool! Salah își duce echipa în avantaj după ce profită de o greșeală în defensiva oaspeților.

Minutul 50 - GOOL Liverpool! Sadio Mane reușește dubla, însă golul este anulat pe motiv de offside.

Minutul 24 - GOOL Liverpool! Sadio Mane șutează spectaculos din interiorul careului și restabilește egalitatea pe tabela de marcaj.

Minutul 3 - GOOOL Wolves! Neto deschide scorul pentru oasepți cu un șut din interiorul carelului, la colțul stâng.

Manchester City - Aston Villa: echipele de start

Manchester City : Ederson - Stones, Fernandinho, Laporte, Cancelo - Bernardo, Rodri, De Bruyne - Mahrez, Jesus, Foden

Aston Villa : Olsen - Cash, Chambers, Mings, Digne - Luiz, McGinn, Ramsey - Buendia, Watkins, Coutinho

Liverpool - Wolves: echipele de start

Liverpool : Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Konaté, Robertson – Keita, Henderson, Thiago – Mané, Jota, Diaz

Wolves : Sa – Boly, Coady, Toti – Jonny, Neves, Moutinho, Dendoncker, Aït-Nouri – Jimenez, Neto

Despărțite de doar un punct, Manchester City și Liverpool se află în luptă directă pentru prima poziție în clasament și titlul de campioană din Premier League.

Manchester City - Aston Villa și Liverpool - Wolves sunt partidele care vor decide soarta competiției interne din Marea Britanie. Partidele sunt LIVE TEXT de la ora 18:00 pe www.sport.ro.

După ce a fost eliminată dramatic în semifinalele Ligii Campionilor, Manchester City se mai luptă doar pentru titlul de campioană, în timp ce Liverpool se află și în cursa pentru câștigarea Ligii Campionilor, finala fiind programată sâmbătă, pe 28 mai, cu Real Madrid. Formația antrenată de Jurgen Klopp a câștigat deja două trofee, Cupa Ligii Angliei și FA Cup.