Erik ten Hag, dezamăgit după eșecul rușinos cu Brighton: „E al naibii de greu” Ce a spus antrenorul lui Manchester United

Manchester United Cristiano Ronaldo Erik ten Hag Manchester United - Brighton Anglia
Data publicarii: Duminica 07 August 2022, 20:15
Data actualizarii: Duminica 07 August 2022, 20:15

Manchester United a pierdut pe teren propriu confruntarea cu Brighton din prima etapă a eșalonului de top din Anglia, Premier League.

Trupa de pe Old Trafford a văzut iadul în prima repriză: Gross a realizat "dubla" în doar nouă minute (30', 39') și a securizat victoria pentru echipa sa.

Manchester United nu a putut să mai facă ceva nici după înlocuirea lui Fred cu Cristiano Ronaldo. Erik ten Hag a pășit cu stângul în primul meci oficial în Premier League.

După meci, antrenorul de pe banca tehnică a "diavolilor roșii" a vorbit despre evoluția slabă din startul meciului, dar, a spus că în repriza secundă s-au mai reglat lucrurile în favoarea sa.

Ten Hag: „E al naibii de greu”

„E al naibii de greu. Trebuie să lucrăm din greu, să analizăm și să trecem peste. Știam de la început că va fi greu. Am încasat două goluri, iar organizarea nu a fost bună deloc. În a doua repriză am făcut mai bine cu Eriksen în mijloc și Ronaldo în atac.

Am creat (n.r. faze), iar Rashford a avut două șanse bune de a înscrie: e rușinos că nu am înscris. Nu sunt satisfăcut deloc. Trebuie să facem mai bine, să ne învățăm lecția repede. Brighton este o echipă decentă, dar mă uit la formația mea și nu cred că ar fi trebuit să-i lăsăm să marcheze așa ușor”, au fost cuvintele lui Erik ten Hag la BBC Sport, citate de Tuttomercatoweb.

Manchester United - Brighton 1-2

Potrivit statisticilor FlashScore, United a avut o posesie mai bună, cu un procent de 63% în favoarea celeilalte echipe, care a avut 37%. În rest, partida a fost echilibrată, ambele trupe au creat ocazii de gol și au avut șuturi pe poartă (5-4).