Anglia
Data publicarii: Duminica 07 August 2022, 18:06
Data actualizarii: Duminica 07 August 2022, 18:06

Manchester United a pierdut primul meci din noul sezon de Premier League, contra lui Brighton & Hove Albion, pe teren propriu, scor 1-2.

La debutul pe banca tehnică a lui Manchester United, Erik ten Hag a decis să îl lase pe banca de rezerve pe Cristiano Ronaldo, care a ratat o mare parte din cantonamentul din această vară.

Manchester United - Brighton 1-2. Eșec pentru Erik ten Hag la debut

Deși a început cu un atac format din Eriksen, Bruno Fernandes, Sancho și Rashford, Manchester United a făcut o primă repriză slabă, iar la pauză era condusă cu 2-0. Brighton s-a distanțat grație unei duble a germanului Pascal Gross, care a apărut excelent la finalizare, în minutele 29 și 39.

Cristiano Ronaldo a intrat pe teren în minutul 53, când i-a luat locul lui Fred, iar Manchester United a reușit să reducă din handicap în minutul 68, după un autogol al lui Alexis Mac Allister, care a fost validat de VAR.

Marcus Rashford a ratat două ocazii uriașe, iar Manchester United a început cu stângul noul sezon din Premier League.

Pentru Manchester United urmează duelul cu Brentford, în timp ce Brighton, formație la care Florin Andone nu a apărut în lot, se va duela cu Newcastle săptămâna viitoare.