Erik ten Hag a decis! Ce se întâmplă cu Bruno Fernandes după înfrângerea teribilă cu Liverpool

Erik ten Hag Bruno Fernandes Liverpool Manchester United Premier League Anglia
Data publicarii: Miercuri 08 Martie 2023, 15:23
Data actualizarii: Miercuri 08 Martie 2023, 15:30

FC Liverpool a obţinut cea mai categorică victorie din istorie în faţa rivalei Manchester United, scor 7-0, duminică, într-un meci din etapa a 26-a din Premier League.

Pentru gruparea de la Old Trafford acest eşec usturător reprezintă o lovitură dură, în condiţiile în care elevii lui Erik ten Hag veneau după o serie de unsprezece meciuri fără înfrângere.

"Cormoranii" s-au impus pe Anfield prin dublele lui Cody Gakpo (minutele 43, 50), Darwin Nunez (minutele 47, 75) şi Mohamed Salah (minutele 66, 83) şi golul lui Roberto Firmino, care a închis tabela în minutul 88.

Până acum cea mai clară victorie a lui Liverpool în meciurile cu Manchester United data din 1925, scor 5-0. "Diavolii roșii" nu mai pierduse cu 0-7 din 1931, când a fost surclasată de Wolverhampton.

Erik ten Hag îi ia apărarea lui Bruno Fernandes

După confruntarea de pe Anfield, starul portughez a fost criticat pentru evoluția sa, iar pe rețelele de socializare au apărut reacții din partea fanilor cum că nu ar mai trebui să fie căpitan al echipei.

"Dezamăgit de băieți pentru duminică? Nu! Suntem toți în aceeași barcă. Câștigăm împreună și pierdem împreună. Duminică am dat-o în bară.

Trebuie să gestionăm această înfrângere. Bruno Fernandes va fi în continuare căpitan. A avut un sezon genial și ne-a ajutat enorm să ajungem unde suntem. Reprezintă o inspirație pentru echipă, fiecare face greșeli, învățăm din ele. Este deștept, sunt încântat că este jucătorul nostru și va fi căpitan atunci când nu evoluează Harry Maguire", a declarat Erik ten Hag.