Câți bani primește Radu Drăgușin, după ce a evoluat zece minute în Manchester United - Tottenham

radu dragusin manchester united - tottenham Tottenham Anglia Radu Drăgușin, fundașul lui Tottenham / Foto: Imago Images.
Data publicarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 09:58
Data actualizarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 09:58

Radu Drăgușin (21 de ani) a debutat pentru cei de la Tottenham în remiza cu Manchester United din deplasare, scor 2-2.

Fundașul a fost introdus pe teren în minutul 85 al partidei, a bifat o intercepție și a pasat de opt ori, cu un procentaj de reușită de sută la sută.

Câți bani a încasat Radu Drăgușin pentru debutul la Tottenham

Pentru cele zece minute în care a evoluat pe Old Trafford, Drăgușin va încasa un bonus în valoare de 6.000 de euro. Internaționalul român va primi această sumă pentru fiecare meci bifat în Premier League, scrie Fanatik.ro.

Drăgușin a încasat și o primă uriașă de instalare când a semnat contractul cu Tottenham, valabil până în 2030, în valoare de 1,5 milioane de euro.

Cifra de transfer a lui Drăgușin la Tottenham s-a ridicat la 25 de milioane de euro, astfel că reprezintă un record pentru fotbalul românesc. În funcție de performanțele acestuia în tricoul londonezilor, Genoa poate primi alte șase milioane de euro, astfel că transferul se poate ridica la 31 de milioane de euro.

Manchester United - Tottenham 2-2

Rasmus Hojlund a deschis scorul în prima repriză, în minutul trei, cu un eurogol, în timp ce Richarlison a restabilit egalitatea în minutul 19 al partidei.

Ulterior, Hojlund i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 40. Englezul a reușit să-l învingă fără nicio problemă pe portarul lui Tottenham, Vicario.

În repriza secundă, Rodrigo Betancur a primit un assist de la debutantul Timo Werner și a dus scorul la 2-2, blocând, astfel, tabela de marcaj încă din minutul 46.