Ce a apărut pe site-ul lui Tottenham după ce Radu Drăgușin a debutat în Premier League

radu dragusin debut Premier League site tottenham Tottenham Anglia
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 23:22
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 23:26

Stoperul naționalei României a debutat pentru Spurs duminică seara, pe Old Trafford, în Manchester United - Tottenham 2-2.

Site-ul lui Tottenham a ilustrat cronica de meci cu o imagine cu fotbalistul român în prim-plan, apoi a subliniat într-o notă poetică debutul bucureșteanului în vârstă de 21 de ani de la formația londoneză.

Intrat în minutul 85 în locul lui Skipp, Radu Drăgușin a avut o evoluție sigură în cele 11 minute jucate în tricoul noului său club și a fost lăudat și de antrenoul lui Tottenham.

"Noul fotbalist transferat de Tottenham, Drăgușin, a simțit pentru prima dată gustul fotbalului englez când a intrat în minutul 85", au scris cei de la Tottenham, pe site-ul oficial.

Cotat la 20 milioane de euro, Drăgușin a fost cumpărat de la Genoa de Tottenham cu suma de 30 milioane de euro. Fotbalistul reprezentat de agentul Florin Manea a semnat până în 2030 cu gruparea din Premier League.

Manchester United - Tottenham 2-2

Rasmus Hojlund a deschis scorul în prima repriză, în minutul trei, cu un eurogol, în timp ce Richarlison a restabilit egalitatea în minutul 19 al partidei.

ARTICOL RECOMANDAT

Ulterior, Hojlund i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 40. Englezul a reușit să-l învingă fără nicio problemă pe portarul lui Tottenham, Vicario.

În repriza secundă, Rodrigo Betancur a primit un assist de la debutantul Timo Werner și a dus scorul la 2-2, blocând, astfel, tabela de marcaj încă din minutul 46.

Radu Drăgușin, debut în Manchester United - Tottenham 2-2

Manchester United: Onana - Wan-Bissaka, Varane, Evans, Dalot - Eriksen, Mainoo - Garnacho, Fernandes, Rashford - Hojlund; Rezerve: Forster, Austin, Royal, Drăgușin, Dorrington, Donley, Santiago, Bryan

Tottenham Hotspur: Vicario - Porro, van de Ven, Romero, Udogie - Skipp, Betancur, Hojbjerg - Johnson, Richarlison, Werner; Rezerve: Bayindir, Heaton, Kambwala, Martinez, Casemiro, Forson, McTominay, Pellistri, Antony

Radu Drăgușin e fiul foștilor mari sportivi ai României: baschetbalista Svetlana Simion și voleibalistul Dan Drăgușin

Radu Drăgușin provine dintr-o familie de sportivi.  Mama sa, Svetlana Simion, e una dintre cele mai valoroase baschetbaliste ale României de după 1989. Tatăl fotbalistului, Dan Drăgușin, e un fost voleibalist de top al României.

Radu a practicat în copilărie - alături de fotbal -, și baschet, și volei, sporturile părinților săi. A fost atras și de tenis, dar nu a apucat să-l practice. Urmărește de mic lupta dintre zeii tenisului Federer - Nadal - Djokovic.