Cât au ajuns cotele de demitere a lui Jurgen Klopp după eșecul usturător cu Napoli!

Jurgen Klopp Liverpool Anglia
Dragos-Stefan Soneriu
Data publicarii: Joi 08 Septembrie 2022, 17:16
Data actualizarii: Joi 08 Septembrie 2022, 17:14

Șansele ca Jurgen Klopp să devină următorul antrenor demis din Premier League au crescut dramatic după înfrângerea șocantă a lui Liverpool cu ​​4-1 în fața lui Napoli în Liga Campionilor de miercuri seară.

Cota era de 66.00 înainte de start, dar apoi au devenit doar 12.00 după o noapte mizerabilă petrecută în Napoli pentru roșii, care s-au văzut conduși cu 4-0 în primele 47 de minute.

Golurile lui Andre Zambo Anguissa, Giovanni Simeone și dubla lui Piotr Zielinski au capturat victoria în fața lui Liverpool și au încânta publicul de pe stadionul Diego Armando Maradona. Luiz Diaz a redus din diferență la începutul reprizei secunde pentru oaspeți, dar s-a dovedit a fi decât o consolare.

Echipa lui Klopp a fost scutită de alte umilințe când Alisson a salvat penalty-ul lui Victor Osimhen din minutul 18, iar Virgil van Dijk, care a fost ținta criticilor în urma partidei din Napoli, a respins un balon de pe linia porții.

Rezultate agravante pentru Jurgen Klopp

Rezultatul agravează începutul turbulent al lui Liverpool în sezonul din Premier League, după înfrângerile cu rivalii de la Manchester United și remizele cu Fulham, Crystal Palace și Everton, acumulând abia șapte puncte.

Iar presiunea pare să crească asupra lui Klopp în urma demiterii compatriotului său, Thomas Tuchel , la doar câteva ore după ce Chelsea a fost învinsă surprinzător cu 1-0 împotriva campioanei croate Dinamo Zagreb în meciul de Ligii Campionilor de marți.

Plecarea lui Tuchel vine la mai puțin de o săptămână după încheierea ferestrei de transfer din vară, în care Chelsea a cheltuit un record de 272 de milioane de lire sterline pentru a aduce oameni precum Raheem Sterling, Wesley Fofana, Kalidou Koulibaly, Marc Cucurella și Pierre-Emerick Aubameyang.