Așa mai vii de acasă! City a întors-o fenomenal pe Spurs în „thriller-ul” din Premier League

MANCHESTER CITY - TOTTENHAM Erling Haaland Premier League Anglia
Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 00:03
Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 00:03

Manchester City - Spurs s-a terminat 4-2, după o primă repriză fantastică făcută de oaspeți.

„Cetățenii” au început cum nu se putea mai prost. Kuluveski (minutul 44) și Emerson Royal (minutul 45+2) s-au impus pe tabela de marcaj pentru Tottenham și au redat scorul primei părți a meciului: 2-0.

Însă, trupa dirijată de Pep Guardiola a revenit mai bine ca niciodată în joc. La doar șase minute de la restartul meciului, Julian Alvarez a redus diferență, iar Erling Haaland și-a arătat încă odată clasa și l-a „pus la colț” Hugo Lloris, restabilind egalitatea (minutul 53).

Riyad Mahrez a dus scorul la 3-2 (minutul 63), din pasa lui Rodri, iar când totul părea că e pe final, algerianul a punctat din nou (minutul 90) și a adus cele trei puncte pentru Manchester City.

Ce urmează pentru cele două echipe

„Cetățenii” se vor întâlni duminică, 22 ianuarie, de la ora 16:00, tot pe Etihad, cu Wolves în etapa cu numărul 21 din Premier League, în timp ce Tottenham va face deplasarea luni, 23 ianuarie, de la ora 22:00 pe Craven Cottage pentru duelul cu Fulham.