VIDEO A început și Premier League! Ce a făcut Andrei Ionuț Radu la Bournemouth + Newcastle, primul lider după 5-1 cu Aston Villa

Andrei Ionut Radu Aston Villa Bournemouth Newcastle Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 13 August 2023, 10:20
Data actualizarii: Duminica 13 August 2023, 10:54

Campionatul Angliei a debutat vineri, cu victoria campioanei Manchester City la Burnley, scor 3-0.

După Burnley - Manchester City 0-3 de vineri în debutul rundei, Arsenal Londra a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Nottingham Forest, într-un meci din prima etapă a Premier League.

Arsenal - Nottingham Forest 2-1

Arsenal a dominat prima repriză a meciului de pe Emirates, atunci când a şi înscris de două ori.

Eddie Nketiah a deschis scorul în minutul 26, din pasa lui Martinelli, iar Bukayo Saka a făcut 2-0 în minutul 32. „Tunarii” au pus presiune în continuare, dar nu au mai reuşit să îşi mărească avantajul de pe tabelă.

Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 82, la golul lui Taiwo Awoniyi, şi au devenit mai periculoşi pe finalul de meci.

Gazdele au ştiut însă cum să-şi păstreze avantajul de un gol şi Arsenal câştigă primul meci disputat în noul sezon din Premier League, scor 2-1.

Newcastle - Aston Villa 5-1

Newcastle a întrecut tot sâmbătă, pe teren propriu, scor 5-1, pe Aston Villa, în prima etapă din Premier League.

Newcastle a deschis scorul în minutul 6, prin Sandro Tonali, însă oaspeţii au reuşit egalarea destul de repede, Moussa Diaby înscriind în minutul 11.

După numai cinci minute Alexander Isak şi-a readus echipa în avantaj şi Newcastle a intrat cu 2-1 la pauză. Repriza secundă a mai adus alte trei goluri pentru gazde.

Alexander Isak a făcut 3-1 în minutul 58, Callum Wilson a marcat pentru 4-1, iar Harvey Barnes a stabilit scorul final în minutul 90+1. VIDEO AICI

Andrei Ionuț Radu, rezervă în Bournemouth - West Ham 1-1

Brighton a învins-o sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-1, pe Luton Town.

Brighton - Luton Town a fost până spre final un meci echilibrat, cu un singur gol marcat în prima repriză, de Sally March, pentru gazde, în minutul 36.

Partida s-a animat în ultimele douăzeci de minute. Mai întâi Joao Pedro a făcut 2-0 în minutul 71, transformând un penalty.

În minutul 79 arbitrul a dat penalty pentru oaspeţi, după consultarea VAR, şi Carlton Morris a redus din diferenţă.

Finalul meciului a fost cu emoţii pentru Brighton, dar inspiraţia lui De Zerbi a rezolvat problemele. Intraţi în minutele 74 şi 78, Simon Adingra şi Evan Ferguson au marcat pentru gazde, liniştind tribunele şi aducând o victorie cu 4-1.

Portarul român Andrei Ionuţ Radu a fost rezervă neutilizată pentru Bournemouth, în meciul cu West Ham, scor 1-1.

Rezultatele de sâmbătă și marcatorii din etapa 1 din Premier League

Arsenal Londra – Nottingham Forest 2-1 (Nketiah 26, Saka 32 / Awoniyi 82)

Bournemouth – West Ham 1-1 (Solanke 82 / Bowen 51)

Brighton – Luton Town 4-1 (March 36, Joao Pedro 71, Adingra 85. E. Ferguson 90+5 / C. Morris 81)

Everton – Fulham 0-1 (de Cordova-Reid 73)

Sheffield United – Crystal Palace 0-1 (Odsonne Edouard 49)

Newcastle – Aston Villa 5-1 (Tonali 6, Isak 16, 58, C. Wilson 77, H. Barnes 90+1  / Moussa Diaby 11)