VIDEO EXCLUSIV Surprize, surprize în FA Cup, LIVE pe Pro Arena și VOYO! Ce s-a întâmplat cu portarul Andrei Ionuț Radu, prezent cu Bournemouth în optimile de finală

FA Cup Andrei Ionut Radu Bournemouth Leicester City Martin Dubravka Anglia
Data publicarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 10:32
Data actualizarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 10:38

Marți seara s-au disputat mai multe meciuri din optimile Cupei Angliei.

* Meciurile din FA Cup sunt transmise pe Pro Arena și VOYO

Leicester City (Championship) a învins-o marţi seara, în deplasare, scor 1-0 după prelungiri, pe Bournemouth (Premier League), în optimile Cupei Angliei, iar într-un alt meci al zilei Newcastle United (Premier League) a eliminat-o greu pe Blackburn Rovers (Championship), 4-3 după lovituri de departajare.

Andrei Ionuț Radu, eliminat cu Bournemouth de liderul din Championship

Cu portarul român Andrei Ionuţ Radu rezervă, Bournemouth nu a reuşit să se impună în faţa echipei de ligă secundă Leicester City, liderul din Championship.

Nu a fost însă chiar o surpriză, scrie news.ro, pentru că ultima victorie a lui Bournemouth în toate competiţiile s-a înregistrat cu o lună în urmă, de atunci echipa lui Radu bifând trei egaluri şi trei înfrângeri. În acelaşi timp, Leicester City adunase cinci victorii consecutive înainte de a pierde cu Leeds şi Middlesbrough.

Unicul gol al meciului de pe Vitality Stadium a fost marcat în minutul 105, de către oaspeţi, prin Abdul Issahaku, şi Leicester City merge în sferturile Cupei Angliei.

Slovacul Martin Dubravka, viitorul adversar al României de la Euro 2024, erou pentru Newcastle

Într-un alt meci, Blackburn Rovers, care luptă pentru evitarea retrogradării din Championship, şi Newcastle United au încheiat la egalitate după 120 de minute, scor 1-1, prin golurile lui Gordon (71) pentru Newcastle şi Szmodics (79) pentru Blackburn.

S-a trecut la lovituri de departajare şi Newcastle s-a impus cu 4-3, după ce Szmodics şi Hyam au ratat pentru gazde.

De la oaspeţi a ratat doar Harvey Barnes, iar portarul slovac Martin Dubravka, viitorul adversar al României de la Euro 2024, a apărat penalty-ul decisiv, trimiţând-o pe Newcastle în sferturi.

Erling Haaland a făcut show în Luton Town - Manchester City 2-6: a înscris 5 goluri

Coventry City nu a avut milă de Maidstone United: 5-0 după un hat-trick în debut și o dublă pe final