VIDEO Sezon nou, același Erling Haaland! Starul lui Manchester City a început cursa pentru un nou titlu de golgheter în Premier League

Premier League Burnley Erling Haaland Manchester City Anglia
Data publicarii: Vineri 11 August 2023, 22:17
Data actualizarii: Vineri 11 August 2023, 22:43

Manchester City a debutat în sezonul 2023-2024 din Premier League, cu un meci în deplasare, împotriva lui Burnley.

După tripla istorică din sezonul trecut, Manchester City a început cu un eșec, în Supercupa Angliei, fiind învinsă la loviturile de departajare de Arsenal.

Start în forță pentru Erling Haaland

UPDATE 22:39 | În minutul 36, Erling Haaland a bifat dubla, cu un șut spectaculos, din pasa lui Julian Alvarez.

Atacantul norvegian nu a avut nevoie decât de patru minute pentru a marca primul gol în noua stagiune din Premier League, reușind să deschidă scorul cu un șut din careul mic, din pasa lui Rodri.

În primul sezon la formația antrenată de Pep Guardiola, Erling Haaland a fost golgheter în Premier League, reușind 36 de goluri.

• 52 de goluri în 52 de partide, în toate competițiile, a bifat norvegianul, în sezonul 2022-2023

Bonusuri uriașe pentru Erling Haaland la Manchester City

Publicația The Sun anunța că Erling Haaland ajunge la încasări de 5.6 milioane de euro din bonusuri, în sezonul 2022-2023,  dacă Manchester City face „tripla”, ceea ce s-a și întâmplat. Câte 1.1 milioane de euro a încasat după câștigarea Premier League și Champions League, plus alte aproximativ 394.000 de euro după ce a câștigat FA Cup.