arcada galati Alexandru Rață cev cup volei masculin Volley Piacenza Volei
Data publicarii: Joi 26 Ianuarie 2023, 08:19
Data actualizarii: Joi 26 Ianuarie 2023, 08:23

Alexandru Rață a fost cel mai bun jucător al echipei Arcada Galați în returul din Italia cu Piacenza, din play-off-ul CEV Cup.

CSM Arcada Galaţi a fost eliminată din Cupa CEV la volei masculin, după ce a fost învinsă de echipa italiană italiană Bluenergy Daiko Volley Piacenza, cu scorul de 3-1 (29-31, 25-10, 25-12, 25-23), miercuri seara, la Piacenza, în manşa secundă a play-off-ului.

În tur, campioana României s-a înclinat cu 0-3.

Meciul a durat o oră și 49 de minute

Arcada a reuşit să câştige primul set în Italia, dar a pierdut după o oră şi 49 de minute.

Alexandru Raţă (14 puncte), Oskar Madsen (12) şi Daniel Malescha (10) s-au remarcat de la gălăţeni.

Cei mai buni de la gazde au fost Luka Basic (16), Fabrizio Gironi (15) şi Robertlandy Simon Aties (12).

Meciul a fost arbitrat de grecul Alexandros Avramidis şi de bulgarul Atanas Vârbanov.