VIDEO După CSM Lugoj în Cupa Challenge, România va mai avea o echipă într-o finală europeană, în Cupa CEV!

csm targoviste Ana Bjelica Cupa CEV Giovanni Caprara Volei Alba Blaj Volei
Data publicarii: Vineri 03 Martie 2023, 08:28
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 08:34

CSM Târgoviște și Volei Alba Blaj se vor întâlni în semifinala Cupei CEV, în timp ce CSM Lugoj s-a calificat în finala Cupei Challenge.

CSM Târgovişte s-a calificat spectaculos în semifinalele Cupei CEV la volei feminin, după ce a învins valoroasa echipă greacă Olympiakos Pireu, cu scorul de 3-1 (26-24, 25-13, 19-25, 25-16), joi seara, în deplasare, la Rentis, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Vicecampioana României, care în tur s-a impus cu 3-2, a câştigat în Grecia după o oră şi 40 de minute.

CSM Târgovişte este antrenată de italianul Giovanni Caprara

CSM Târgovişte a câştigat dramatic primul set, cu 26-24, după ce a fost condusă cu 21-19. Apoi, echipa antrenată de italianul Giovanni Caprara şi-a dublat avantajul, câştigând setul secund fără drept de apel.

După un set mai slab, cedat cu 19-25, CSM s-a impus fără drept de apel şi în manşa a patra a meciului, câştigând cu 3-1.

Ana Bjelica, Jovana Mirosavljevic și Mira Todorova au înscris cele mai multe puncte

Ana Bjelica a reuşit 17 puncte pentru CSM, Jovana Mirosavljevic a contribuit cu 16, Mira Todorova a adăugat 15, iar Rodica Buterez 10.

De la gazde s-au remarcat Wilma Salas Rosell (18), Jaalia Elaine Winters (16) şi Maria Genitsaridi (12).

Meciul a fost arbitrat de cehul Rene Cinatl şi de albanezul Igli Feshti.

Turul semifinalei CSM Târgoviște - Volei Alba Blaj se joacă la Târgoviște

În semifinale, CSM Târgovişte va întâlni campioana României, CSM Volei Alba Blaj, astfel că ţara noastră va avea în mod cert o reprezentantă în finală.

CSM Volei Alba Blaj a obţinut şi ea o dublă victorie în sfertul cu echipa poloneză Budowlani Lodz, cu 3-1 şi 3-2.

CSM Târgovişte va fi gazdă în prima manşă a semifinalelor, iar returul va avea loc probabil la Târgu Mureş.

O altă echipă din România, CSM Lugoj, a obținut calificarea în finala Cupei Challenge.