FOTO ȘI VIDEO CSM Lugoj s-a calificat în finala Cupei Challenge! Echipa de volei se află la cel mai bun sezon din istorie

CSM Lugoj Aliona Martiniuc Cupa Challenge Elizaveta Ruban Ugljesa Segrt Volei
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 11:45
Data actualizarii: Joi 02 Martie 2023, 11:48

Fetele antrenate de sârbul Ugljesa Segrt au trecut cu 3-0 de Jedinstvo Stara Pazova, după 2-3 în prima manșă.

UPDATE CSM Lugoj va juca finala Cupei Challenge cu echipa italiană Reale Mutua Fenera Chieri, care a eliminat-o, după 3-0 în deplasare și 3-1 acasă, pe VfB Suhl Thuringer. Finala va avea loc în dublă manşă, pe 15 şi 22 martie.

CSM Lugoj s-a calificat în finala Cupei Challenge la volei feminin, după ce a învins echipa sârbă Jedinstvo Stara Pazova, cu scorul de 3-0 (25-16, 25-16, 25-23), miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

CSM Lugoj face cel mai bun sezon al său din istorie, după ce a câştigat Supercupa României, iar acum se califică în premieră în finala unei competiţii continentale intercluburi.

Echipa bănăţeană, care pierduse la limită prima manşă, cu 2-3, a obţinut o victorie destul de clară în retur, după o oră şi 14 minute.

Aliona Martiniuc, Elizaveta Ruban, Georgiana Popa și Veronika Bejandolska au fost cele mai bune

Cele mai bune jucătoare ale echipei lugojene, antrenată de sârbul Ugljesa Segrt, au fost Aliona Martiniuc (14 puncte), Elizaveta Ruban (13), Georgiana Popa (13) şi Veronika Bejandolska (10).

De la oaspete s-au remarcat Tamara Miljevic (12) şi Branka Tica (11).

Meciul a fost arbitrat de turcul Caner Cildir şi de olandezul Suleyman Yalcin.

Finala, cu Reale Mutua Fenera Chieri sau VfB Suhl Thuringer

Finala va avea loc în dublă manşă, pe 15 şi 22 martie, iar adversara sa va fi probabil echipa italiană Reale Mutua Fenera Chieri, care a dispus cu 3-0 de VfB Suhl Thuringer în deplasare, manşa secundă fiind programată miercuri seara, în peninsulă. CSM va juca în deplasare turul finalei.

CSM Bucureşti este singura echipă din România care a cucerit Cupa Challenge, în 2016, după o dublă victorie (3-1, 3-1) cu echipa turcă Trabzon Idmanocagi. În 2021, CSM Volei Alba Blaj a pierdut ambele manşe ale finalei cu echipa turcă Yeşilyurt Istanbul (0-3, 0-3).

Foto și video: CSM Lugoj - volei