VIDEO „Simona e specială!” Halep l-a învins pe Nadal în lupta pentru „Lovitura zilei”, în ochii oficialilor de la Wimbledon

Simona Halep Wimbledon 2022 Romania la Wimbledon 2022 Simona Halep lovitura zilei Simona Halep Paula Badosa Tenis
Data publicarii: Marti 05 Iulie 2022, 18:50
Data actualizarii: Marti 05 Iulie 2022, 18:50

Simona Halep a reușit „Lovitura zilei” cu numărul 8 a ediției 2022 a turneului de la Wimbledon.

1,33 milioane de abonați numără canalul oficial de YouTube al turneului de la Wimbledon, care a stabilit că Simona Halep, și nu Rafael Nadal a fost jucătorul care a încântat cel mai puternic publicul prezent pe Terenul Central, în ziua 8 de concurs.

La scorul de 6-1, 2-1, 40-avantaj, Simona Halep i-a anulat Paulei Badosa șansa unui game câștigat pe propria servă printr-un punct dominat cu autoritate de pe fundul terenului.

„Simona e specială”, au titrat oficialii Wimbledon pe contul de Twitter, după victoria cu Paula Badosa

Plimbând-o stânga-dreapta pe spanioloaică până la epuizare, Simona Halep a găsit timpul și curajul de a lovi direct câștigător, cu forehand-ul, în lung de linie, lăsând-o perplexă pe ocupanta locului 4 WTA.

Deși Rafael Nadal a stat 2 ore și 22 de minute pe teren, în meciul cu Botic Van De Zandschulp, Simona Halep a găsit, în cele 59 de minute ale meciului cu Paula Badosa, suficient timp pentru a reuși lovitura zilei, în ochii oficialilor de la Wimbledon.

Simona Halep revine pe Terenul Central miercuri, 6 iulie, cu ocazia sfertului de finală în care se va duela cu Amanda Anisimova. Partida va fi transmisă live text pe www.sport.ro.